Sosyoloji

İnsanın toplumsal yaşamını farklı teorik yaklaşımlarla inceleyen BİLGİ Sosyoloji, “teoriyi yaşamla birleştirme” perspektifiyle yola çıkıyor.

Derslerde edineceğin kuramsal bilgiyi, projelerindeki sosyolojik alan araştırmalarına katılarak uygulayabileceğin bir eğitim veriyor.

Avrupa’nın en iyi üniversitelerinde Erasmus değişimi olanağı sunan program, güçlü akademik kadrosu, sosyoloji öğretimini besleyen etkinlikleri, sivil toplum kurumlarıyla ortak projeleriyle desteklediği eğitimiyle önde gelen sosyologlar ve profesyoneller yetiştiriyor.

Program santralistanbul Kampüsü’nde ve öğrenim dili İngilizce.

KONTENJAN VE PUAN BİLGİSİ

BURS PUAN TÜRÜ KONTENJAN TABAN PUAN BAŞARI SIRASI
Sosyoloji Burslu EA 8 410,7440 30403
Sosyoloji %50 İndirimli EA 21 - -

Daha fazla BİLGİ için bizimle iletişime geç!

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.

BİLGİ Sosyoloji'deyken...

Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci
Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi'nin temel amacı, öğrencileri hem seçtikleri bilim dalında yetkin bir eğitim alarak alanlarında uzmanlaşmaya yönlendirmek hem de farklı konularda sunulan çeşitli dersler aracılığıyla bakış açılarını genişletmek, eleştirel düşünen, bilinçli dünya vatandaşları olarak yetişmelerini sağlamaktır.

Doç. Dr. Yağmur Nuhrat
Doç. Dr. Yağmur Nuhrat

Sosyoloji Bölümü’nde eleştirel düşünebilen, hem yerel hem de küresel gelişmeleri okuyabilen, kariyerinde farklı alanlarda çalışabilecek bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bugün bilgi hızla eskiyor ve değişiyor; insanların kariyerleri boyunca birçok meslek değiştirdikleri ve ileride daha da çok değiştirecekleri görülüyor. Dolayısıyla biz de öğrencilerimizin teknik bilgileri edinmelerinin yanı sıra, bilgiye ulaşmayı öğrenmelerini ve öğrendiklerini değişen koşullara uyarlayabilmelerini önemsiyoruz.

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi
Sosyoloji / Akademik Kadro

 • Alan Duben (Emeritus) (Prof. Dr.)
 • Arus Yumul (Prof. Dr.)
 • Kenan Çayır (Prof. Dr.)
 • Yağmur Nuhrat (Doç. Dr.)
 • Azer Kılıç (Dr. Öğr. Üyesi)
 • Fırat Genç (Dr. Öğr. Üyesi)
 • Eylem Mercimek
 • Yiğit Akçin
 • Ayşe Akyürek
 • Bermal Küçük
 • Ohannes Kılıçdağı (Dr)
 • Özge Aktaş Mazman (Dr.)
Kulüp
BİLGİ’de sanattan spora, hobiden sosyal sorumluluğa 100’e yakın öğrenci kulübü ile dolu dolu bir üniversite hayatı seni bekliyor. Bu sayede kampüste yelken yapabilir veya Van’da imkan sahibi olmayan köylerdeki ilkokullara kütüphaneler kurabilirsin.

Tüm kulüplere göz at

BİLGİ'DEN HİKAYELER

MEZUN OLUNCA

Sosyoloji MEZUNU NE İŞ YAPAR?

Mezun olduğunda medyadan insan kaynaklarına, reklamcılıktan araştırma sektörüne kadar çalışabileceğin pek çok iş alanı var. Ayrıca özel sektörün yanı sıra, kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinde de meslek hayatına adım atabilirsin. BİLGİ Sosyoloji’de kazanacağın güçlü donanım sayesinde uluslararası üniversitelerde yüksek lisans ve doktora programlarına devam edebilir ve akademisyen olarak çalışabilirsin.