Özlem Tan

Özlem Tan

Psikoloji Programı Öğrencisi

Mimarlık, sosyoloji, uluslararası ilişkiler gibi bölümlerden ders alma imkanı buldum. Gerek derslerin çeşitliliği, gerekse kampüsteki hayatın renkliliğiyle kendime çok farklı bakış açıları edindim.

BİLGİ'deki hikayem, BİLGİ'yi tercih listemde en üst sırada yazmakla başlıyor. Henüz hiç gelip ziyaret etmediğim ama tanıtımlarından aşina olduğum kampüse ilk girişim çok heyecanlı bir andı. İstanbul dışından gelen biri olarak, burayı çok samimi ve cana yakın buldum. Hazırlık yılımda, İngilizcemin yeterli seviyede olması sebebiyle yarım dönem sonra lisans eğitimime başladım. Türk ve yabancı uyruklu hocalar sayesinde hem kelime dağarcığım daha da gelişti hem de konuşmamı daha ileriye taşıdım. Psikoloji bölümünde lisans eğitimime başladığımda akıcı bir şekilde İngilizce konuşabiliyor ve kompozisyonları kolaylıkla yazabiliyordum.

BİLGİ’yi tercih etmemdeki en büyük etken ise Psikoloji alanındaki başarısıydı. Alanında uzman, tanınmış hocalardan dersler almak, önceden de yazılarını takip ettiğim insanlarla bir arada olmak ve kendi fikirlerimi onlarla tartışabilmek benim için paha biçilemez bir deneyim oldu. Psikolojiyi BİLGİ'de okuyarak hem akademik yeteneklerimi geliştiren hem de bu alanda röportajlar/anketler geliştirerek uygulama yapabileceğim dersler alma fırsatı buldum. Lisans eğitimime başladığımda burasının bana sadece bir alanda uzmanlık kazandıracak bir yer değil, beni birçok alanda geliştirebilecek bir yer olduğunu fark ettim. Seçmeli dersler sayesinde mimarlık, sosyoloji, uluslararası ilişkiler gibi bölümlerden ders alma imkanı buldum. Gerek derslerin çeşitliliği, gerekse kampüsteki hayatın renkliliğiyle kendime çok farklı bakış açıları edindim.

Lisanstaki ikinci dönemimde okulda, Görevli Öğrenci Programı Ofisi’nde, görevli öğrenci olarak çalışmaya başladım. Derslerden geri kalan zamanlarımı çalışarak geçirerek hem kendime gelir sağladım hem de henüz daha 2. sınıftayken kampüs içerisinde çalışma hayatını deneyimlemeye başladım. BİLGİ'deki bu fırsat sayesinde insan ilişkilerimi, iletişim yeteneklerimi ve takım çalışması yeteneklerimi geliştirdim.

BİLGİ'deki 2. yılımda Erasmus+ programına başvurarak sonraki yıl için Almanya'ya gitme ve orada okuma imkânı kazandım. Benim için BİLGİ’nin en güzel yanı da bu, fırsatlar hiç bitmiyor.