Uluslararası Olanaklar

Dünyanın bir parçası olduğunun bilinciyle var olmak, BİLGİ’nin kuruluş hikâyesinde dahi var. London School of Economics ile işbirlikleriyle öğretim hayatına başlayan BİLGİ’de pek çok uluslararası imkân mevcut.

BİLGİ’nin 50’ye yakın ülkede 260’ı aşkın önde gelen üniversiteyle öğrenci değişimleri, ortak programlar ve dönemsel proje işbirlikleri sayesinde dünyaya açılarak yepyeni deneyimler edinebilir, yeni bir dili ve farklı kültürleri yaşayarak öğrenebilirsin. Dünyanın pek çok yerindeki üniversitelerde lisans, yüksek lisans, dil, yaz okulu ve kısa dönem sertifika programlarına katılabilir veya değişim öğrencisi olabilirsin.

BİLGİ, 47 ülkede 250’den fazla Erasmus+ değişim anlaşmasıyla Türkiye’nin en kapsamlı Erasmus programlarından birini yürütüyor. İkili değişim programları kapsamında ABD, Rusya, Kanada, Çin, Güney Kore ve Japonya gibi ülkelerle işbirliklerinin yanı sıra, İsviçre Hareketliliği kapsamında da öğrenci değişim imkânlarına sahip. Bu programlar sayesinde öğrenciler, bir veya iki dönem yurtdışında okuma imkânı elde edebiliyor.

Bunun yanı sıra, Erasmus+ staj hareketliği programı ile öğrenciler öğrenim süreleri içerisinde ve mezun olduktan sonraki 12 ay içerisinde seçkin kurum ve kuruluşlarda stajlarını tamamlayabilirler.

BİLGİ alanlarında tüm dünyada adını duyurmuş üniversitelerle özel programlar yürütüyor. İngiltere’de University of London'a bağlı olan London School of Economics ile yürüttüğü Üstün Başarı Programları ve İtalya’da Nuova Accademia di Belle Arti Milano (NABA) ile işbirlikleri sayesinde öğrenciler ilgili programlarda BİLGİ diplomasının yanı sıra bu üniversitelerden de diplomayla mezun olabiliyor.

BİLGİ’de İngilizce Hazırlık sınıfı öğrencisi olduğunda Amerika ve Kanada'da dil öğrenme imkânından yararlanabilirsin. ABD’nin 4 eyaletindeki 5 üniversitede ve Kanada'nın Ontario eyaletindeki 3 üniversitede İngilizce Hazırlık Programı’nın tamamını veya bir bölümünü okumak mümkün.

Her yıl düzenlenen 1.000’i aşkın etkinlikte kampüslerinde dünyaca ünlü isimleri ağırlıyor ve yurtdışı bağlantılarıyla projeler ve atölyeler gerçekleştiriliyor. Bu sayede BİLGİ’de farklı bir ülkeye gitmesen bile uluslararası bir öğrencilik yaşamını deneyimleyebilirsin.

Karya Mustafa BİLGİ Ekonomi ve İşletme Üstün Başarı Programı (University of London) Mezunu

BİLGİ’de her an her şey mümkün. Her gün farklı insanlarla tanışıp kendinizi farklı bir etkinliğin içinde bulabiliyorsunuz. Özellikle okulun bu konuda öğrencilere desteği çok yüksek. Akademik hayatın yanında, bizleri gerçek iş ve sosyal hayata hazırlayan birçok fırsat var. Özellikle kariyer alanında hayatımın en önemli deneyimlerinden birini BİLGİ sayesinde yaşadım.

Barnas Kahramaner BİLGİ Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mezunu

“Laureate Award for Excellence in Robotics Engineering” yarışmasının Brezilya’nın Salvador şehrindeki f inallerine kalıp bu tecrübeye sahip olmak istiyordum. Arkadaşlarımla LAUTUS takımını kurduk. Yapılan eleme sonrası okulumuzu Brezilya’da temsil etmeye hak kazandık. Daha sonra 46 üniversite arasından seçilen 6 finalistten biri olmaya hak kazandık. Son olarak da 3. olarak bronz madalyayı kazandık. Orada tanışmış olduğumuz farklı kültürden arkadaşlarımız ve yarışma bizim için çok güzel bir tecrübe oldu.

Utku Öztürk BİLGİ Televizyon Haberciliği ve Programcılığı ve Sinema ve Televizyon Çift Anadal öğrencisi

Erasmus+ programı kapsamında bir dönem boyunca BİLGİ’nin bağlantısı olan Almanya’nın tek devlet medya üniversitesi Stuttgart Medya Üniversitesi’nde bir dönem boyunca değişim öğrencisi olarak eğitim gördüm. Farklı kültürlerden insanlarla, hiç tanımadığım bir yerde kendi ayaklarım üzerinde durdum ve hayatım boyunca unutmayacağım güzel anılar biriktirdim. Şimdi dünyanın dört bir yanında arkadaşlarım var.