Dikey Geçiş

BİLGİ’nin meslek yüksekokullarında önlisans programı öğrencisiysen BİLGİ’nin veya diğer üniversitelerin dört yıllık lisans programlarına geçiş yaparak öğretimine devam edebilirsin.

Bunun için;

  • ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’na girmelisin. Lisans programına yerleştirilirken hem sınavdan aldığın puan hem de genel not ortalaman dikkate alınıyor.
  • Meslek yüksekokullarının önlisans programlarından mezun olmalısın. Son sınıf öğrencisiysen ve staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirdiysen dikey geçişten yararlanabilirsin.
  • Hangi dört yıllık lisans programlarına geçiş yapabileceğini öğrenmek için okuduğun önlisans programının internet sayfasına göz atabilir veya ÖSYM’nin DGS kılavuzuna bakabilirsin. Kılavuzu incelemek için tıkla.

Lisans öğrenimine başlama hakkı elde ettiğinde mezun olduğun önlisans programında aldığın derslerden eşdeğer kabul edilenleri saydırarak bu derslerden muaf olabilirsin. Transkriptin yerleştirildiğin fakülte yönetimi tarafından kayıt işlemlerini gerçekleştirdikten sonra incelenerek kaçıncı sınıftan başlayacağına karar verilir. Programa kaydın alman gereken derslere göre yapılır.

DGS 2023-2024 Kontenjan Tablosu için tıklayınız.

Dikey Geçiş’e dair aklına takılan sorular için kampüste ya da online olarak üniversite danışmanlarımızla birebir görüşebilirsin.

Üniversite danışmanlarımız ile görüşme randevusu için tıklayınız.Yasemin Yağar BİLGİ Aşçılık & BİLGİ Gastronomi Mezunu

2015 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Aşçılık Bölümü’nü kazandım. Bölümün ilk öğrencilerinden olmanın verdiği heyecanla önümdeki eğitim sürecine başladım. BİLGİ, ilk günden itibaren alanında uzman öğretim görevlilerinden eğitim alma şansını sunuyor. Hem teorik hem uygulamalı olarak aldığım tüm dersler öğrenimim için yeterli ve verimliydi. Ben eğitimimi bölüm birinciliği ile tamamladıktan sonra kolaylıkla iş hayatına atılıp sektöre uyum sağlayabildim ve sektörün içinde BİLGİ’de okumanın farkını gördüm. DGS'ye girdim. Tek tercihim yine BİLGİ oldu ve şuan yine BİLGİ’de Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde eğitimimi tamamlıyorum ve ikinci kez söylüyorum: İyi ki BİLGİ’liyim!

Ahmet İbre BİLGİ Uçak Teknolojisi Mezunu & BİLGİ Makine Mühendisliği Öğrencisi

BİLGİ öğrencisi olan abim sayesinde kampüsü birçok kez ziyaret ettiğim için BİLGİ’yi çok iyi tanıdığımı düşünüyordum. Fakat bildiğim kısmın en fazla %10’luk bir kısım olduğunu kampüsteki ilk senemdeki deneyimlerim sayesinde anlamış oldum. 2018'de Uçak Teknolojisi Bölümünden mezun oldum ve DGS ile BİLGİ Makine Mühendisliğine geçiş yaptım. 2 yıllık eğitimimi bu şekilde 4'e tamamlamış olacağım. Üniversiteye ilk girdiğimde puanım yetmemişti ancak sonrasında gösterdiğim gayretle mühendis olabileceğim.