Sedat Öztürk

Sedat Öztürk

Spor Yöneticiliği / Psikoloji Çift Anadal Öğrencisi

İyi ki BİLGİ’liyim dediğim birçok konudan biri de bu, okulumuz bir alanda uzmanlaşmak isteyen öğrencilerin yoluna ışık tutuyor, önümüzdeki engelleri aşmamıza yardımcı oluyor.

8 yaşında basketbol topunu ilk kez elime almamla başlayan spor sevgim, sporcu bursuyla tamamladığım ilköğretim ve lise hayatım boyunca da büyüyerek devam etti. Üniversite sınavına hazırlanırken bu sevgi artık sadece parkede olmaktan ibaret değildi. Sporun büyük bir endüstri olduğunu, birçok bilimle ortak hareket ettiğini ve sosyal bir araç olduğunu farketmeye başladığımda BİLGİ’yle tanışmak üzereydim. Kazandığım bu farkındalık doğru bir tercih yapmamı sağladı ve hayallerime giden yolda büyük bir adım attım. İki yıl önce spor yöneticiliği öğrencisi olarak başlayan BİLGİ serüvenime bugün büyük bir coşku ve heyecan ile devam ediyorum. Burada geçirdiğim iki seneye sığdırdıklarım, geçireceğim diğer yıllar için beni oldukça umutlandırıyor.

BİLGİ kayıt olduğum günden itibaren bana kendimi geliştirebilmem için birçok imkan sundu. İlk senemde okul kütüphanesinde görevli öğrenci olarak çalışmaya başladım. Derslerden sonra kütüphanede vakit geçirmek benim için çok faydalıydı. Farklı kaynaklardan yeni bilgiler edinme fırsatı buldum ve bölüm dersleriyle spor yönetiminin temellerini öğrenirken bir yandan da sporun sosyal bilimlerle olan ilişkisi üzerine çalışmaya başladım. Toplumların, bireylerin ve tüm davranışlarımızın sporla olan bağını keşfettikçe spor psikolojisi benim için büyük değer ve anlam kazandı. Bununla birlikte ilk senemde okulumuzun öğrenci kulübü olan Sport Business Club’da yönetim kurulu üyesi oldum. Kulüp bünyesinde gerçekleştirdiğimiz etkinlikler bizleri iş hayatına hazırlarken aynı zamanda sektörden önemli insanlarla tanışmamızı sağladı. Bu dönemde İspanya’da ve Bulgaristan’da gerçekleşen iki Avrupa Birliği projesine davet edildim. Katıldığım projeler sporun toplum bazında sosyal güçlenme için bir araç olarak kullanılması ve spor yoluyla eğitim üzerine araştırmalar içeriyordu. Projeler tamamlandığında artık spor psikolojisi alanında uzman olmak istediğimden fazlasıyla emindim.

Psikoloji eğitimi hayallerime giden yolda çok önemli bir adımdı. Spor psikolojisi üzerine uzmanlaşma hedefimi gerçekleştirmek için sporun felsefesini benimseyip, psikolojinin her alanı hakkında bilgi ve donanım sahibi olup, bu bilgileri tecrübelerimle birleştirmeliydim. Hedeflerim doğrultusunda tek eksiğim psikoloji öğrencisi olmaktı ve gerekli şartları yerine getirip psikoloji bölümü ile çift anadal programına başladım. İyi ki BİLGİ’liyim dediğim birçok konudan biri de bu, okulumuz bir alanda uzmanlaşmak isteyen öğrencilerin yoluna ışık tutuyor, önümüzdeki engelleri aşmamıza yardımcı oluyor.

İkinci seneme başladığımda hem spor yönetimi hakkında uzmanlaşıyor hem de çok istediğim psikoloji eğitimini alıyordum. Bu sırada, tüm bunlara daha geniş bir perspektiften bakma fırsatı yakaladım. BİLGİ’nin sunduğu Erasmus imkanlarını değerlendirip programıma 5 ay Finlandiya’da devam ettim. Bu süreç benim için çok verimliydi. Aldığım İngilizce eğitim sayesinde Finlandiya’da hiç zorlanmadan akademik ve günlük hayatıma devam edebildim. Farklı bir kültür ve farklı bir eğitim sistemi çalıştığım alan hakkında zihnimde yeni pençeler açtı. Tüm bunları 2 senede gerçekleştirip hedeflerime emin adımlarla ilerlediğim için çok mutluyum. Önümde BİLGİ’de geçireceğim yeni yıllar var ve her gün kendimi daha çok geliştirip daha çok öğrenmek için çabalayacağım. İyi ki BİLGİ’liyim.