Deniz Tunç Kalyoncu

Deniz Tunç Kalyoncu

Tarih ve Hukuk Çift Anadal Öğrencisi

BİLGİ'ye 2015 yılında geldim, liseden beri tarih okumakta kararlıydım; bu sebeple beni bu karardan vazgeçirmeye çalışanlar oldu (ortaokuldaki sosyal bilgiler öğretmenim de buna dâhil ve ilginçtir hem kendisi hem de eşi tarihçidir; bu durum ülkemizde tarih disiplinine verilen değeri net bir şekilde göstermektedir ve herkesin benim iyiliğimi düşünerek hareket ettiğini biliyordum) fakat üniversite tercihlerimde sadece tarih bölümü vardı.

BİLGİ'nin kuruluşu sürecinde Emeritus hocamız Mete Tunçay'ın Tarih Bölümü’nü kurduğunu ve yürüttüğünü biliyordum. Bir diğer Emeritus hocamız Suraiya Faroqhi ise Türkiye'de hâlâ aktif bir şekilde ders veren en başarılı tarihçilerden biri ve lisans düzeyinde de dersler veriyordu; bu sayede ikinci sınıfta ondan iki ders alabilen şanslı insanlardan biri olarak görüyorum kendimi. Bir yıllık hazırlıktan sonra 2016 yılının güz döneminde bölüme başladım fakat diğer taraftan çift anadal yapma düşüncem vardı çünkü BİLGİ bu konuda güzel fırsatlar sunuyordu.

Siyaset veya Ekonomi ile çift anadal yapabilirim diye düşünürken birden Hukuk fikri oluştu ama o sırada Hukuk Bölümü için 150 bin başarı sıralaması barajı vardı ve ben üniversiteye geçiş sınavında tarih bölümünde tamamen kararlı olduğum için matematik-geometri sınavına girmemiştim. O sebeple 2017 yılının başından itibaren hem bölümün ilk yılını okumaya devam ediyordum hem de üniversiteye giriş sınavına tekrar hazırlanıyordum. Süreç tamamlandığında tekrar Tarih Bölümü’ne kayıt yaptırdım ve 2017 yılı girişli oldum. İlk yılın derslerini saydırdım ve Hukuk Fakültesi’nden koşul derslerini aldım. İkinci yılın sonunda Tarih Bölümü’nde başarı sıralamasında 3. olduğum ve aldığım hukuk derslerini koşulsuz bitirdiğim için çift anadal başvurumu yaptım. 2018 yılının Eylül ayında çift anadal başvurum onaylandı ve Mayıs 2019 itibari ile Tarih Bölümü’nde üçüncü sınıfı bitirmek üzereyim, Hukuk Bölümü’nde ise birinci sınıfın tüm derslerini bu dönem bitirmiş olacağım ve ikinci sınıfın da neredeyse tüm derslerini aldım. Hukuk Fakültesi hocalarım da bölümün özellikle tarihe kıyasla oldukça kalabalık olmasına rağmen bireysel olarak benimle çok ilgilendiler ve gerektiğinde bana, tahmin edeceğimden çok destek oldular. Ek olarak yarı zamanlı olarak bir yerde çalışıyorum ve bir nevi tüm bunlara yetişmeye çalışıyorum. Çok başarılı biri olduğumu iddia edemem fakat en azından birtakım hayallerimi gerçekleştirmek için çaba gösteriyorum.

Çift anadal, farklı disiplinleri tanımak ve onlar üzerine düşünebilmek adına oldukça değerli ve elbette meslek seçiminde daha fazla tercih imkânı veriyor. Şu an akademide devam etme arzum var ama gördüğünüz gibi hayat bir anlamda oldukça değişken ve yarının bende nasıl etkiler yaratacağı an itibari ile belirsiz; o sebeple hayal kurmaya ve elimden geldiğince gayret göstermeye devam edeceğim. Beni bu konuda teşvik eden birçok insan şu an BİLGİ'de akademisyen ve benim BİLGİ'deki arkadaşlarım. Onlara teşekkür etmem gerek.