Efe Kayhan

Efe Kayhan

Uluslararası İlişkiler ve Hukuk Çift Anadal Öğrencisi

Küçüklüğümden gelen bürokrat olma hayali lise yıllarımın sonuna doğru beni fazlasıyla ele geçirmişti. Bu hayalimi gerçekleştirebilmek için de vizyonumu ve yeteneklerimi geliştirebileceğim bir platforma ihtiyacım vardı. Çok geçmeden aradığım yerin BİLGİ olduğunu anladım ve tercihimi BİLGİ’den yana kullandım. Tercih sonuçları açıklandığında yeni bir yola çıkacağımı biliyordum. Hazırlık sınıfını direkt geçince kendimi bir anda bölümün ortasında buldum.

Açıkçası BİLGİ bende iki farklı değişim yarattı. İlk olarak sahip olduğumu düşündüğüm bütün fikirlerim birer birer yıkıldı. Çünkü bu fikirlerin bana toplum tarafından öğretilmiş olduğunu ve özgün olmadığını tecrübe ettim. Sonrasında ise aldığım derslerin de etkisiyle yeni sistemler kurgulamayı ve inşa etmeyi öğrendim. Bu da BİLGİ’nin bende yarattığı ikinci değişimdi. Tabi bu değişimi bize dünyaya yukarıdan bakmayı öğreten kıymetli bölüm hocalarıma ve aldığım kapsamlı derslere borçluyum. BİLGİ’deki üçüncü yılımda hızımı daha da arttırmak ve ilgi duyduğum konularda uzmanlaşmak için Hukuk ile çift anadal programına başladım. Bu sayede uluslararası hukuku ve uluslararası siyasi dengeleri birbiri ile ilişkilendirebilecektim. Dört yılın sonunda Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Şu anda Hukuk eğitimimi devam ettirmekteyim.

Tüm bunların yanında BİLGİ’nin öğrencisine sağladığı sosyal imkanlardan da fazlasıyla yararlandım. İkinci yılımda tanıştığım BİLGİ Uluslararası İlişkiler Kulübü benim için farklı bir deneyim oldu. Ayrıca okulum ile bağımı kuvvetlendirmek ve her türlü network imkanından faydalanabilmek için BİLGİ Tanıtım ve BİLGİ Talent gibi ekiplerde de görev aldım. Tüm bu süreç beni hem sosyal hem de akademik açıdan oldukça güçlendirdi. Geriye dönüp baktığımda her şeyin iyi ve sistematik bir şekilde ilerlemiş olması beni geleceğim için daha da şevklendiriyor.