Hale Koska

Hale Koska

İngilizce Öğretmenliği

Yaklaşık olarak dört yıl önce İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne ilk geldiğim zamanı  çok iyi hatırlıyorum. Tam o anda kargaşa ile dolu ve fazlası ile yabancılık hissetiğim Türkiye’de ilk defa kendimi yabancı gibi hissetmediğim o zaman olmuştu. Tüm hayatim boyunca Hollanda’da yaşadıktan sonra ben hayatımda değişiklik yaparak Türkiye’de yaşamaya karar vermiştim. santralistanbul Kampüsü’ne girdiğim anda sanki İstanbul’dan çıkıp güvenilir, küçük başka bir şehire adım atmış gibi hissetmiştim. Gün içerisinde bana yardımcı olan insanların sıcak kanlılığı, yeşilliklerle dolu kampüsün güzelliği beni çok etkileşmişti, işte o an olmam gereken yerin BİLGİ olduğunu anlamıştım.

Eğitimime 2016 yılında Sosyal ve Beşeri Bilimleri Fakültesi altında ‘İngilizce Öğretmenliği’ bölümüne başladım. İkinci sınıfın sonunda Psikoloji bölümünde yandal yapmaya başladım. Şu anda altıncı dönemimi bitirmek üzereyim ve zamanın ne kadar çabuk geçtiğini hiç anlamadım. BİLGİ’de dolu dolu 3 yıl geçirdim, gerek sosyal gerek akademik gerekse iş tecrübesi anlamında farklı insanlarla tanışma, çalışma ve vakit geçirme fırsatım oldu. Görevli öğrenci programında yer aldım, yaz tanıtımı kapsamında çalıştım, Erasmus Ofis’te görevli öğrenci olarak çalıştım, gelen değişim öğrencileri için yürütülen Buddy Programı’nda gönüllü olarak görev aldım ve oryantasyonlarda her zaman destek sağladım, BİLGİ ELT( English Language Teacher) Club’ta başkan yardımcısı olarak görev aldım. Üniversitemizin birbirinden farklı ortamlarda bulunma ve çalışma fırsatlarını biz öğrencilerine sağladığı için kendimi çok şanslı hissediyorum. 

En güzel tecrübelerimden biri bu dönem katıldığım ‘Gönüllü BİLGİ’ projesi oldu. Bu projede okulda çalışanların çocuklarına hafta sonu birkaç saat İngilizce ders vererek bu süreç içinde onları ikinci bir dil öğreniminin faydasını göstererek bu deneyimi eğlenceli bir hale getirerek dopdolu iki ay geçirdik. Bana olan katkısı beklediğimden çok daha fazla oldu. Bu proje bana çocuklarla birlikte çalışmak, gelecekteki mesleğimi tadabilmek fırsatını sağladı ve ileride çalışmak istediğim mesleğimi seçebilmemde çok büyük bir etkisi oldu. 

Şu anda üçüncü sınıf öğrencisiyim ve dördüncü sınıfa geçmeyi  heyecanla bekliyorum. Son senemde BİLGİ’de kazanacağım yeni deneyimleri ve bana sağlayacağı katkıları  dört gözle bekliyorum. İyi ki BİLGİ’liyim iyi ki buradayım!