Tarih

BİLGİ Tarih’te, antik çağdan Osmanlı ve modern Türkiye’ye, Avrupa’dan Çin’e uzanan, dünya coğrafyasının büyük bir bölümünü ve yazılı tarihin birçok dönemini kapsayan bir tarih eğitimi var.

Program farklı tarih yorumlarına ve kuramlarına açık disiplinlerarası bakış açısı, güçlü akademik kadrosu ve sunduğu uluslararası olanaklarla, eleştirel, yaratıcı, düşünsel zenginliği ve çözümleme becerileri gelişmiş tarihçiler yetiştirmeyi hedefliyor.

Ayrıca BİLGİ Tarih Bölümü, önde gelen akreditasyon kuruluşlarından Fen, Edebiyat, Fen - Edebiyat, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından akredite edildi.

Program santralistanbul Kampüsü’nde ve öğrenim dili İngilizce.

KONTENJAN VE PUAN BİLGİSİ

BURS PUAN TÜRÜ KONTENJAN TABAN PUAN BAŞARI SIRASI
Tarih Burslu SÖZ 7 443,4670 2826
Tarih %50 İndirimli SÖZ 18 - -

Daha fazla BİLGİ için bizimle iletişime geç!

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.

BİLGİ Tarih'teyken...

Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci
Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi'nin temel amacı, öğrencileri hem seçtikleri bilim dalında yetkin bir eğitim alarak alanlarında uzmanlaşmaya yönlendirmek hem de farklı konularda sunulan çeşitli dersler aracılığıyla bakış açılarını genişletmek, eleştirel düşünen, bilinçli dünya vatandaşları olarak yetişmelerini sağlamaktır.

Dr. Öğr. Üyesi Başak Tuğ Onaran
Dr. Öğr. Üyesi Başak Tuğ Onaran

Araştırma konuları ve yöntemleriyle alanlarındaki gelişmeleri yakından takip eden öğretim üyeleri sayesinde BİLGİ Tarih, bir yandan mesleğin gereği olan geleneksel zanaatın temellerini ve tarihçilik kavramlarını öğreterek öğrencilerini yetiştirmeye çalışırken, diğer yandan öğrencilerin teorik ve metodolojik yenilikleri yakından takip etmesini ve en güncel araştırma konularıyla güncel literatürü öğrenmelerini sağlamaktadır. Dört yıllık eğitim süresince, üniversite sonrası yaşamlarında başarılı bir ‘tarihçi’ olmak isteyen öğrenciler için iyi bir formasyon sunulduğu gibi, değişik alanlarda profesyonel yaşamını sürdürmek isteyenlere de sağlam bir disiplinlerarası zemin kazandırılmaktadır.

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi
Tarih / Akademik Kadro

  • Bülent Bilmez (Prof. Dr.)
  • Gülhan Balsoy (Prof. Dr.)
  • Mete Tunçay (Emeritus) (Prof. Dr.)
  • Suraiya Faroqhi (Emeritus) (Prof. Dr.)
  • Başak Tuğ Onaran (Dr. Öğr. Üyesi)
  • Cihangir Gündoğdu (Dr. Öğr. Üyesi)
  • Murat Dağlı (Dr. Öğr. Üyesi)
  • Fikri Buber
  • İbrahim Can Usta
  • Aysel Danacı Yıldız (Doç. Dr.)
Kulüp
BİLGİ’de sanattan spora, hobiden sosyal sorumluluğa 100’e yakın öğrenci kulübü ile dolu dolu bir üniversite hayatı seni bekliyor. Bu sayede kampüste yelken yapabilir veya Van’da imkan sahibi olmayan köylerdeki ilkokullara kütüphaneler kurabilirsin.

Tüm kulüplere göz at

BİLGİ'DEN HİKAYELER

MEZUN OLUNCA

Tarih MEZUNU NE İŞ YAPAR?

Mezun olduğunda lisansüstü ve doktora programlarına devam ederek akademisyenlik alanında çalışma hayatına adım atabilir, BİLGİ Tarih’te edineceğin eleştirel ve çözümleyici düşünme, argümanları tartışan metin yazma, kendi araştırmalarını yürütme becerileri sayesinde uluslararası üniversitelerde akademik çalışmalarını sürdürebilirsin. Ayrıca basın ve medya kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve yayınevleri çalışabileceğin kuruluşlar arasında.