Karşılaştırmalı Edebiyat

BİLGİ Karşılaştırmalı Edebiyat, edebiyat eleştirisinden reklamcılığa, senaryo yazımından editörlüğe, çevirmenlikten belgesel araştırmacılığına kadar pek çok alanda donanım kazandıran bir bölüm.

Türkiye’nin önde gelen yazar ve akademisyenlerinin yer aldığı güçlü bir akademik kadro, edebiyatın yanı sıra görsel sanatlar, müzik, tarih, felsefe ve sosyoloji gibi alanlarla zenginleşen disiplinlerarası bir eğitim en önemli noktalardan.

Programın Harvard Üniversitesi bünyesindeki "Institute for World Literature"ın partner üniversiteleri arasında yer alması sayesinde, her yıl bir öğrencimiz Harvard’ın organize ettiği, dünyanın çeşitli noktalarındaki yaz okuluna katılma imkanına sahip oluyor.

Program santralistanbul Kampüsü’nde ve öğrenim dili İngilizce.

KONTENJAN VE PUAN BİLGİSİ

BURS PUAN TÜRÜ KONTENJAN TABAN PUAN BAŞARI SIRASI
Karşılaştırmalı Edebiyat Burslu DİL 4 481,1090 4909
Karşılaştırmalı Edebiyat %50 İndirimli DİL 29 255,6810 99985

Daha fazla BİLGİ için bizimle iletişime geç!

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.

BİLGİ Karşılaştırmalı Edebiyat'dayken...

Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci
Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi'nin temel amacı, öğrencileri hem seçtikleri bilim dalında yetkin bir eğitim alarak alanlarında uzmanlaşmaya yönlendirmek hem de farklı konularda sunulan çeşitli dersler aracılığıyla bakış açılarını genişletmek, eleştirel düşünen, bilinçli dünya vatandaşları olarak yetişmelerini sağlamaktır.

Dr. Öğr. Üyesi Rana Tekcan
Dr. Öğr. Üyesi Rana Tekcan

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü, 1996 yılında bu disiplinin Türkiye’deki ilk örneği olarak açıldı. Ulus ötesi bir edebiyat anlayışını temel alan Karşılaştırmalı Edebiyat’ın odağı ‘dünya edebiyatı’ ve ötesidir. Karşılaştırmalı Edebiyat çalışmaları sosyoloji, tarih, felsefe gibi diğer insani bilimlerin, farklı sanatsal ifadelerin ve kültürlerin derinliğiyle zenginleşir ve çok katmanlı bir çalışma alanında faaliyet gösterir. Öğrenim kadrosunun edebiyat ve komşu dallarda ürettiği eserler, Bölümün disiplinlerarası yaklaşımını, yenilikçiliğini, ‘karşılaştırmacı’ların farklı ilgi alanlarını bu disipline getirmekteki özgürlüğünü yansıtmaktadır.

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi
Karşılaştırmalı Edebiyat / Akademik Kadro

 • Fatma Nihan Ketrez Sözmen (Prof. Dr.)
 • Jale Parla (Prof. Dr.)
 • Murat Belge (Prof. Dr.)
 • Ferda Keskin (Doç. Dr.)
 • Zeynep Talay Turner (Doç. Dr.)
 • Monica Katiboğlu (Dr. Öğr. Üyesi)
 • Nilay Kaya (Dr. Öğr. Üyesi)
 • Rana Tekcan (Dr. Öğr. Üyesi)
 • Bensu Dincer
 • Nazan Aksoy (Prof. Dr.)
 • Nihlenur Kalem
Kulüp
BİLGİ’de sanattan spora, hobiden sosyal sorumluluğa 100’e yakın öğrenci kulübü ile dolu dolu bir üniversite hayatı seni bekliyor. Bu sayede kampüste yelken yapabilir veya Van’da imkan sahibi olmayan köylerdeki ilkokullara kütüphaneler kurabilirsin.

Tüm kulüplere göz at

BİLGİ'DEN HİKAYELER

MEZUN OLUNCA

Karşılaştırmalı Edebiyat MEZUNU NE İŞ YAPAR?

Öğretimine yüksek lisans ve doktora programlarında devam ederek akademik alanda çalışabilir veya farklı sektörlerde, pek çok iş alanında meslek edinebilirsin. Edebiyat eleştirmenliği, reklamcılık, TV araştırma ve belgeselciliği, tanıtım uzmanlığı, çevirmenlik, yayınevlerinde editörlük, turizm, müzecilik, uluslararası kuruluşlarda araştırmacılık bu iş alanları arasında.