Tolga Pozam

Tolga Pozam

Uluslararası İlişkiler Mezunu

Üniversite tercihimi 1997 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden yana yaptım. Şuan gururla 'BİLGİ’nin ilk öğrencilerindenim’ diyebiliyorum


Çocukluğumdan bu yana konuşmayı seven, iletişimi kuvvetli; hayata daima olumlu bir pencereden bakmaya çalışan bir kişi olduğumu düşünüyorum. Hayatta kendinizi bilmek çok önemli bir noktadır, güçlü yönleriniz ne? Zayıf yönleriniz ne? Bu yönlerinizi nasıl daha iyi şekillendirebilirsiniz? Bunların farkında olarak üniversite tercihimi 1997 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden yana yaptım. Şuan gururla “BİLGİ’nin ilk öğrencilerindenim” diyebiliyorum.

9 yaşında Londra’da yaşarken çift kasetli, kasetçalarım vardı. Bir tarafa bir kaset takar, ondan bir şarkı çalar, üzerine konuşur anonsumu yapar, sonra diğer kasetteki başka bir şarkıyı girerdim. En sevdiğim oyunumdu, belki de prova yapıyordum o zamandan. Şansım tabii, daha Türkiye’de özel radyolar açılmamışken, radyoculuğun piri olan ülkede, İngiltere’de, radyo ile yetişmiş olmam. Daha sonra Türkiye’ye geldiğimde BİLGİ’deki 1. Sınıfın sonunda, Radio Contact’da staja başladım ve aradan 2-3 hafta geçtikten sonra yayında ilk defa kendi başıma “Merhaba” dedim. Bu deneyim, ilerleyen yıllarda birçok radyo kanalında yayın yapabilme sebebimdir.

Şuan BİLGİ’li bir BİLGİ’li olarak mezun olduğum üniversitemde Web Radio dersi veriyorum. Bizim mesleğe bakarsanız aslında, bir zanaat gibi olduğunu göreceksiniz. Uygulaya uygulaya daha iyi olduğunuz, ama uygulamadan evvel de uygularken de ustalarınızdan öğrendiğiniz bir iş. Çocukken dinlediğim çeşitli yayınların, bulunduğum konuma gelmemdeki etkisini de asla yadsıyamam. BİLGİ mezunu olmanın gururunu hep taşıdım ve şuan da bu geleneği devam ettirecek, BİLGİ’yi güzel temsil eden öğrenciler yetiştiriyoruz. BİLGİ’nin öğrenciye verdiği değer ve kendilerini geliştirebilme imkânları sayesinde bugün, BİLGİ mezunları özellikle yaratıcı işlerde çok ön planda kendilerine yer edinebiliyorlar.