Uluğ İzgi

Uluğ İzgi

Spor Yöneticiliği – Çocuk Gelişimi Yan Dal Mezunu

Sevdiğim ve küçüklüğümden beri içinde bulunduğum spora profesyonel sporcu olmaktansa Spor Endüstrisi içerisinde yönetim tarafında görev alabilmek hedefimde vardı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü’nü kazanma sürecim benim için başlı başına bir hikayeydi.

Küçüklüğümden beri sporla iç içe olmamdan dolayı hayatımı da spor içerisinde devam ettirebilmek adına bana katkı sağlayacak bir bölüme yönelmek istiyordum. Üniversite tercihlerinden önceki süreçte İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Spor Yöneticiliği Bölümü’nün açıldığı ve bölümün ilk öğrencilerinin alımının yapılacağı özel bir sınav sisteminin olduğu haberini sınav gününe iki gün kala aldım. Şehir dışındaydım ve ailemin de desteğiyle sınav sürecine katıldım. Gelen sonuçlara göre bölüme girmeye hak kazandım. Sevdiğim ve küçüklüğümden beri içinde bulunduğum spora profesyonel sporcu olmaktansa Spor Endüstrisi içerisinde yönetim tarafında görev alabilmek hedefimde vardı ve bölümü kazanmam ile beraber benim için sporculuk eğitimlerinden, yönetim alanında gerekli eğitimleri alma yoluna doğru yeni bir başlangıç oldu.

Üniversite sürecim boyunca derslerimize spor endüstrisinde kendini ispatlamış ve alanında başarılı olan eğitmenler ile beraber verimli bir 4 sene geçirdim. Üniversite süreci insanın hayatını şekillendirdiği, öğrencilik hayatı bittiğinde ne gibi yollar izlemesi gerektiği ve hedeflerinin belirlendiği dönemdir. Benim Üniversite hayatım ilk 3 sene genelinde ders odaklı geçti fakat okulun ve bölümün bu süreçte sunduğu çeşitli spor organizasyonlarına katılım imkânları da kariyerimi nasıl şekillendirmem gerektiği konusunda fazlasıyla katkısı oldu. 3. Öğretim yılımın başında ortalamamın iyi olmasından dolayı okulun sunduğu olanaklar doğrultusunda Çocuk Gelişimi programı ile yan dal yapmaya başladım. Çocuk Gelişimi Programı’nı, çocukları sevmem ve sporun çocuğun gelişimindeki etkilerini daha iyi anlayabilmek ve kavrayabilmek adına bana yarar sağlayacağını düşündüğüm için tercih ettim. Yan dal kapsamında aldığım derslerin çoğunda önemli deneyimler ve kazanımlar elde ettim. 4. öğretim yılımda ise ders dışında ayrıca iki dönem boyunca yaptığım staj, hayatıma doğrudan etki etti. Stajıma bölümün yönlendirmesi ile Darüşşafaka Basketbol A Takımı, Pazarlama ve Sponsorluk Departmanı’nda başladım.

Staj dönemim boyunca çalıştığım başarılı insanlar ile dahil olduğum organizasyonlarda gözlemlediğim süreçler, mezun olduktan sonra kariyerimi nasıl plânlamam gerektiği konusunda büyük katkıda bulundu. İstanbul Bilgi Üniversitesi genel olarak hayatıma yeni bir başlangıç yapmamı sağladı ve okul sürecim boyunca kariyerim için bana gerekli fırsatları sunarak öğrencilik dönemimi en iyi şekilde geçirmem de büyük katkısı oldu.