Furkan Yazıcı

Furkan Yazıcı

Turizm ve Otelcilik Mezunu

Turizm ve Otelcilik Mezunu


İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden 2019 bahar döneminde mezun olacağım. Bu kuruma Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’yle adım attım, fakat hayatın neler getireceğini hiç bir zaman bilemiyoruz. Şunu söylemeliyim ki, eğer İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde okuyorsanız kendinizi asla bir bölümle sınırlamamalısınız. Ben de kendimi sınırlamadım ve Sosyoloji Bölümü’nde yan dalımı tamamladım. 

Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü, bana yönetim ve işletmeden, pazarlama ve ekonomiye kadar pek çok alanda ders alma fırsatı sundu. Özellikle vurgulamak istediğim bir diğer kazanımım ise, sunum teknikleridir. Bu teknikler, kendime olan özgüvenimi ve etkili sunum yapma becerimi arttırdı. Bu alandaki en büyük tecrübemin, ‘Gelir Yönetimi’ dersinin final sınavı kapsamında, yaklaşık 130 otelden gelen genel müdürün jüriliğinde gerçekleştirdiğimiz sunum olduğunu belirtmek istiyorum. Bunun dışında, üzerinde durmak istediğim bir başka husus da, staj imkânlarıdır. Türkiye’nin önde gelen kurumlarına rahatlıkla yerleşmenizi ve sektörle profesyonel bağlantılar kurmanızı sağlamaktadır.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra, üniversitemin bana kazandırdığı disiplinlerarası geçişi destekleyen vizyonla, akademik alanda sürdürmek istediğim kariyerime, Felsefe yüksek lisans ve doktora programlarında devam etmeye karar verdim. Bu kararımda, İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki farklı bölümlerden ders alabilme kolaylığının büyük bir etkisi olduğunu söyleyebilirim. 
Bu üniversiteye gelmeyi düşünenlere ya da yeni başlayanlara verebileceğim en güzel tavsiye şu olurdu: ‘Üniversitenizin size sunduğu imkânları sonuna kadar kullanın ve 4 yılın ardından geriye dönüp baktığınızda ‘gerçekten üniversitenin hakkını verdim’ cümlesini gönül rahatlığıyla kurabilin’.