Ezgi Kuyumcu

Ezgi Kuyumcu

Hukuk ve Psikoloji Çift Anadal Mezunu

Sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmek amacıyla hukuk fakültesinden arkadaşlarımla beraber kurduğumuz Hayaller Kuruyoruz Kulübü ile ihtiyacı olan okullara kütüphaneler kurduk.


“Üniversitede her şey sizin seçiminiz, keyifle yaptığınız ve yapacağınız şeyleri seçtiğiniz sürece önünüze zorluklar çıksa da, çok çalışmanız gerekse de hepsinin altından yüzünüzde kocaman bir gülümsemeyle ve en önemlisi her anının tadını çıkararak kalkabiliyorsunuz.”

Lise hayatım boyunca kafamda her zaman hukuk okumak vardı ve üniversite sınavına da iyi bir hukuk fakültesi kazanma amacıyla hazırlandım. Kafamda okumak istediğim bölümün çok net olması benim açımdan büyük bir şanstı ancak hangi üniversiteyi seçeceğim konusunda ciddi bir araştırma yapmam gerekti. Birçok okul gezdim, çok fazla insanla tanışıp tavsiyelerine kulak verdim. BİLGİ Hukuk Fakültesi’ni tercih etmemdeki en büyük neden akademik kadronun yetkinliği ve BİLGİ’nin bana istediğim üniversite hayatı için imkanları sunabilecek olmasıydı.

Üniversitenin ikinci senesinde Hukuk Fakültesi’nin yanında Psikoloji Bölümü ile çift anadal yapmaya karar verdim. Şu anda Hukuk Fakültesi’nden onurla mezun olurken ikinci bölümümü de bitirip üniversiteden tamamen mezun olmak için bir senem daha var. Üniversite hayatım boyunca yapmayı en çok istediğim şeylerden biri de Erasmus programına katılmaktı ve önümdeki bu bir seneyi de bu şekilde değerlendirerek bir dönemini Hollanda’da Maastricht Üniversitesi’nde geçireceğim.

Önümde heyecanla beklediğim, çok güzel geçeceğini düşündüğüm bir sene olmakla beraber BİLGİ’de dolu dolu 4 sene geçirdim. Üçüncü senemde Willem C. Vis Uluslararası Farazi Ticari Tahkim Yarışması’nda takım arkadaşlarımla beraber okulumuzu temsil etme fırsatı yakaladım. Bu yarışmaya katılmak akademik anlamda hukuk eğitiminde çok da görmediğimiz konularla aşina olmanın yanında bana dünyanın farklı yerlerinden hem öğrencilerle hem de alanında başarılı hukukçularla tanışma imkanı sundu. Sonrasında, yarışmaya katılan Türkiye’deki tüm üniversitelerin takımlarının yer aldığı santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenen “Istanbul Willem C. Vis Pre-Moot Yarışması”nın organizasyonunda görev alarak çok daha farklı tecrübeler edindim. Yine buna benzer başka organizasyonlarda da yer aldım, öğrendiklerimi kullanarak kendimi daha da geliştirebildiğimi görmek beni daha da mutlu etti.

BİLGİ’de akademik eğitimin yanı sıra öğrenci kulüplerinin de parçası oldum. Bunlardan en keyif aldığım ise sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmek amacıyla hukuk fakültesinden arkadaşlarımla beraber kurduğumuz Hayaller Kuruyoruz Kulübü oldu. Kulübü kurarken, kütüphanesi olmayan okullara kitap toplayarak ve bizzat okullara giderek öğrencilerin okuma alışkanlığını pekiştirecek ve vakit geçirmekten keyif alacakları kütüphaneler kurmak amacıyla yola çıktık. Bu yolda okulumuz bize gerek projelerimizin duyurulması gerekse maddi açıdan çok destek oldu. Kısa zamanda Türkiye’nin çeşitli yerlerine giderek birçok proje gerçekleştirdik ve arkamıza baktığımızda gururla ve mutlulukla andığımız hatıralar biriktirdik. Hayaller Kuruyoruz’un bir parçası olmak ve etkin bir şekilde projelerde çalışmış olmak bana kişisel olarak da çok da şey kazandırdı. Manevi tatminin yanında maddi olarak zorluklarla baş etmeyi, takım çalışmasının ne kadar önemli olduğunu ve aslında küçük görünen şeylere insanların ne kadar da hayatına dokunduğumuzu öğretti.

Mezun olurken beni en çok mutlu eden şey ‘keşke yapsaydım’ dediğim hiçbir şeyin kalmamış olması. Hem akademik anlamda hem de sosyal anlamda hayalini kurduğum bir üniversite hayatı geçirdim. 4 seneye birçok şey sığdırırken bana kariyerimde katkısı olacak birçok tecrübe edinirken hayatıma katmaktan büyük mutluluk duyduğum çok fazla yeni insanla tanıştım. Bütün bunları yaparken sosyal hayatımdan da büyük ödün vermeden ‘üniversiteli olma’ deneyimini doya doya yaşadım, gezdim ve eğlendim.

Çok emek verdiğim bu dönemi geride bırakırken kendi yaşadıklarımdan yeni üniversiteye girecekler için verebileceğim en büyük tavsiye bakış açımı genişletebileceğim fırsatları kaçırmamış olmak olurdu herhalde. Üniversitede her şey sizin seçiminiz, keyifle yaptığınız ve yapacağınız şeyleri seçtiğiniz sürece önünüze zorluklar çıksa da, çok çalışmanız gerekse de hepsinin altından yüzünüzde kocaman bir gülümsemeyle ve en önemlisi her anının tadını çıkararak kalkabiliyorsunuz.