İnan Görman

İnan Görman

Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Mezunu

Ritz-Carlton markası altında Katar’da çalışıyorum. Onlarca farklı millet, birbirinden farklı kültürlerle inanılmaz bir deneyim olduğunu söyleyebilirim


Eğitim hayatıma dair kısa bir özet geçmek gerekirse, başından sonuna kadar İstanbul’da, hayatımın devamını turizm ve otelcilik sektöründe geçireceğimi bilerek tamamladım.

Hatta öyle ki BİLGİ’ye başladıktan bir sene sonra ilk gerçek iş deneyimim olarak tanımladığım otel tecrübeme de başlamış oldum. İki seneyi aşkın bu tecrübe okulu bir sene uzatmama sebep olmuş olsa da en ufak bir pişmanlık duymak bir kenara farklı millet ve kültürden tanıdığım müdürlerimle beraber iyi ki böyle bir tecrübe yaşadım dedirtti. Yoğun iş saatleri okulla beraber zor da olsa üniversiteyi bitirdikten sonra inanılmaz bir avantaj sağlayacağının farkındaydım tabii ki fakat şunu da söylemem gerekli eğer sevmiyorsanız, geçirdiğiniz zaman size işkenceymiş gibi geliyorsa çok uzatmadan kariyer planlarınızda değişiklik yapmanızı öneririm. Kimse sizi kalmaya zorlamasa bile zamanı gelecek 16 saattir otelde olduğunuzu fark edip yine de eve gitmek yerine bitirmekle yükümlü olduğunuz işleri düşüneceksiniz. Tabii ki her otel ve her gün böyle olmayacaktır; bu yüzden staj tercihleriniz de geleceğiniz için büyük bir rol oynayacaktır. Şu anda nerede olduğum sorusuna gelecek olursak en başından beri hedeflediğim, mottosunu derste işlediğimiz Ritz-Carlton markası altında Katar’da çalışıyorum. Onlarca farklı millet birbirinden farklı kültürlerle inanılmaz bir deneyim olduğunu söyleyebilirim.

Staj dönemlerinde bile sadece İsviçre’nin önde gelen turizm okullarından öğrenci kabul edilen 374 odalı Marriott’ın lüks segmentinde en tepede yer alan böylesine üst düzey bir markada çalışmanın sorumlulukları da aynı oranda artıyor haliyle. Size önerim yurtiçinde ya da yurtdışında çalışmaya başlamadan önce kendiniz için doğru markayı tercih ettiğinizden emin olmanız olacaktır.