Hilmi Öğücü

Hilmi Öğücü

Turizm ve Otelcilik Mezunu

Pazarlamaya olan ilgimi keşfettim ve o an ‘ben bu sektörün bir parçası olarak kariyerime devam edeceğim" dedim


İstanbul Bilgi Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Lisans Programı’ndan 2018 yılında mezun oldum. 2013 yılında açılmış olan bölümümüzün hem ilk öğrencilerinden hem de ilk mezunlarından biriyim. Dünyayı görme, keşfetme ve gezme isteğim, küçük yaşlarımdan bu yana hep var oldu. Daha iyi nasıl gezebileceğimi, en doğru şekilde nasıl seyahat edebileceğimi, hedeflerime doğru sağlam adımlarla nasıl ilerleyebileceğimi düşünme aşamasında, BİLGİ'de Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’nün açıldığını öğrenmek, bana kendimi hayallerime bir adım daha yaklaşmış hissettirdi. Lise yıllarıma kadar basketbol oynamam ve spora olan ilgim, kariyer hedeflerim arasında spor endüstrisi içinde yer almayı ilk sıraya çıkarmıştı. Ancak, müfredat kapsamında seçmeli ders olarak aldığım ‘Bütünsel Pazarlama İletişimi’ dersi ve dersin hocası sayesinde, pazarlamaya olan ilgimi keşfettim ve o an ‘ben bu sektörün bir parçası olarak kariyerime devam edeceğim" dedim. Bu sayede, sırasıyla Logos Stratejik ve Gastronomik İletişim Ajansı'nda ve Türk Hava Yolları Kurumsal Satış ve Pazarlama departmanında stajlarımı tamamladım.
Üniversitenin son yarıyılında bölüm hocalarımın ve bölüm başkanımızın yönlendirmesi ve yardımlarıyla, Erasmus dâhilinde Polonya'da eğitimimi tamamlama fırsatı yakaladım. Böylece, gezdiğim gördüğüm ülkeler ve şehirlerarasına bir yenisini eklemiş oldum. Erasmus programından hemen sonra, dönem arkadaşlarımla birlikte mezuniyet sevincini ve gururunu yaşadım.

Kısa bir süre moladan sonra, Türkiye Basketbol Federasyonu Pazarlama Birimi'nde çalışmaya başladım. Böylece, hem pazarlama sektöründe hem de çocukluğumdan beri içinde olduğum ve olmak istediğim spor endüstrisinde yer almaktayım. Hemen hemen her hafta yaptığım iş seyahatleri ile bir anlamda turizmin doğal bir parçası, unsuru, hatta daimi bir müşterisi haline geldim. Bu da İstanbul Bilgi Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’nden aldığım diplomayı daha da anlamlı kılıyor.