Göksu Salman

Göksu Salman

Moda Tasarımı Mezunu

Okula ilk girdiğimde duvarda sadece bir yazı olarak okuduğum “okul için değil, yaşam için öğren!” mottosu gerçekti. Bunu şimdi çok daha iyi anlıyorum. İyi ki BİLGİ’liyim!


Moda eğitimi almak çocukluk hayalimdi. Hayat ve diğer şartlar farklı bir üniversitede, farklı bir bölüme yönlendirdi beni. Mezun oldum fakat hala bir şeyler eksikti. Tekrar sınava girdim ve tercih dönemlerinde kendimi BİLGİ’de buldum. İçeriye ilk girdiğim an orada okumak istediğimi anladım. Tercihlerimi yaptım ve artık evet, BİLGİ’liydim! 

Üniversite ortamına aşina olduğumu sanırdım, meğerse kendimi kandırmışım. Bunu BİLGİ’li olunca anladım. Üniversite, dört duvar ve akademisyenlerin olduğu bir yer değilmiş ki. İlk günden itibaren dersler yoğun bir şekilde başladı ama başlayan sadece dersler değildi; onlarla birlikte genel kültür, dünya görüşü, vizyon konularında da destekleniyor, kendimizi her açıdan geliştirmemiz isteniyordu bizden. Bir üniversiteden beklentimin kat be kat üzerindeydi bu durum. Sadece dersleri değil hayatı, sanatı, varoluşumun amaçlarını da öğrendim.

Moda tasarımdı programımız evet ama metotlar ve işleyiş şekli çok farklıydı. İçerikler, sektörün ihtiyaçlarına göre şekillenen, demode tekniklerden çok uzaktı. Bu da mezunlarını iş hayatına en iyi şekilde hazırladı.
Bir tasarımcının olmazsa olmazı tüm becerileri en iyi şekilde öğrendim. Çizim, kalıp, dikiş tekniklerinden; kumaş tanıma, tekstil teknolojilerine vakıf olma, bilgisayar programlarını tüm varyantlarıyla ele alma gibi, beni sektörde bir adım öne çıkaracak donanımlarla mezun oldum ve hatta bizim için hayati önem taşıyan malzeme temini konusunda kendi çapımda uzmanlaştım.

Çeşitli moda evlerinde çalışıp, okulda öğrendiklerimi uygulamalı olarak sektörde deneyimleme fırsatı yakaladım. Alanında uzman tasarımcılar, fotoğrafçılar, stylistler ile tanıştım ve ünlü tasarımcıların defilelerini izleme şansı elde ettim. İlk yılımın sonunda styling alanında da ilerlemeye karar verdim ve BİLGİi, beni bu konuda da yalnız bırakmadı. Derslerimize başarılı stylist ve moda fotoğrafçıları katılım gösterdi hatta birlikte profesyonel bir moda çekimi yapma fırsatım bile oldu. Mezuniyet projem için yeni bir fikir ve tasarım anlayışıyla başlayan koleksiyonumun finalinde, ayakları yere basan ve diğer sanat disiplinlerinden beslenmiş özgün tasarımlar ortaya koydum. Tasarımlarımı, profesyonel bir ajans ve PR şirketinin katılımlarıyla, muhteşem bir fashion showla izleyiciye sunma fırsatım oldu. Başından sonuna kadar tüm süreçlerine hakim olduğum inanılmaz bir deneyim olan ilk defilemi de böylelikle gerçekleştirmiş oldum. Tüm bunların meyvesi olarak da program 3.sü olarak mezun oldum!

Okula ilk girdiğimde duvarda sadece bir yazı olarak okuduğum “okul için değil, yaşam için öğren!” mottosu gerçekti. Bunu şimdi çok daha iyi anlıyorum. İyi ki BİLGİ’liyim! #SenVarsın