Mert Onur

Mert Onur

Endüstiri Ürünleri Tasarımı Mezunu

Nike’ın yeni ayakkabısının lansmanı için okulda Enerji Müzesinde yapılacaktı ve yapacakları sergi için ayakkabının nasıl hissettirdiğini anlatan bir tasarım yapma şansım oldu.


İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarif edilemez, ancak yaşanarak anlaşılabilir. Mimarlık Fakültesi öğrencisi için üniversite ve fakültesi bir çok açıdan önemli. Vaktimizin çoğunu ve bazen haftasonlarımızı bile burada geçiriyoruz.

Arkadaşlıktan öte sanki bir aile gibi yaşanıyor burada. Bu açık ortamda tasarımın disiplinler arası bağlantılarını, aslında özünü görmek çok mümkün. Üretimin sadece kağıtta kalmaya mecbur olmadığı, gerçek malzemelerin işlendiği ve teşvik edildiği bir yer burası. Özellikle benim bölümümün çıktılarının canlı prototiplerini görmek benim için hep ilham kaynağı olmuştur. Mimarlık Fakültesi’nin birbirleriyle yarışmayan, birbirlerinden beslenen ve beraber olgunlaşan bir komünite oluşu burada okuyan öğrencilere bir tasarım eğitimden çok daha fazla şey katıyor.

Üniversitenin fakültemize sağladığı çok önemli bir olanak olan Üretim Laboratuvarı’nda görevli öğrenci olarak çalıştım. Proje üretimlerinin çoğunu burada birebir gözlemleyebilmek ve buradaki makineleri ileri derecede öğrenmek kendi yaptığım ve yapacağım tasarımlar için yol gösterici oldu. BİLGİ’nin öğrencisini sektöre hazırlaması yönünde fırsatlar yaratması da çok değerli. Nike’ın yeni ayakkabısının lansmanı için okulda Enerji Müzesinde yapılacaktı ve yapacakları sergi için ayakkabının nasıl hissettirdiğini anlatan bir tasarım yapma şansım oldu. Ayrıca tasarladığım bir kahve makinesinin stüdyo dersimizde bize destek olan bir firma tarafından satın alınması, BİLGİ’de yaşadığım inanılmaz deneyimi çok farklı boyutlarda geliştirdi.