Mert Ezim

Mert Ezim

Mekatronik Mühendisliği Mezunu

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği programını yüksek onur öğrencisi olarak, iyi bir dereceyle bu sene bitiriyorum. Bu başarı hırsımı BİLGİ Mekatronik Mühendisliği Bölümü hocalarıma borçluyum. Lisans hayatımın ilk senesinde benim matematiğe olan ilgimi keşfeden matematik hocamın referansıyla BİLGİ’nin de profesörü olan Ali Nesin’in Şirince’deki Matematik Köyü’ne gönüllü olarak çağırılmıştım. Böylelikle doğa ile iç içe matematik derslerine katılmıştım.

Bu bölümün ilk öğrencilerindenim, bu yüzden bana İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin çalışma ortamını sevdiren robotik laboratuvarımızın kurulmasında büyük bir katkım olduğunu düşünüyorum. Lisans eğitimimin ikinci senesinin yaz ayında bölüm hocamla beraber okulun bilimsel araştırma projesine başvurduk ve kabul aldık. Böylece “Mekanum Tekerlekli Robotlarda Bozan Etmen Telafili Gürbüz Konum Denetimi” projesini hayata geçirmeye başladım. Bu bilimsel araştırma projesi üzerinden elde ettiğim robot platformuyla bir proje bitti diğer proje başladı. Kendi geleciğimi BİLGİ’nin bana verdiği pratik ve teorik imkanlar sayesinde şekillendirdim. Hem teorik hem pratik hem de hocalarımın referansları sayesinde en büyük hayalimi gerçekleştirdim. İtalya Politecnico di Milano’da Kontrol ve Otomasyon yüksek lisans eğitimine kabul aldım. İtalya’da yaşamak benim küçüklük hayalimdi, BİLGİ bana orada yaşamanın ve sevdiğim bir alanda yüksek lisans yapmanın yolunu açtı. BİLGİ’de edindiğim tecrübeler, edindiğim eğitimler ve kazandığım başarılar bana sadece Politecnico’da yüksek lisansı değil aynı zamanda Türk Eğitim Vakfı’ndan yılda sadece iki öğrenciye verilen, ülkemizin başarılı ve saygın üniversitelerinden birçok öğrencinin başvurduğu TEV-Fiat-Tofaş bursunu almamı sağladı. Böylelikle yüksek lisans süresince her şeyim bu burs tarafından sağlanacak ve Türkiye’ye döndükten sonra ülkemizde çok büyük yeri olan Fiat-Tofaş ailesinde mühendis olarak iş hayatına başlayacağım. Bana verilen imkanlar sayesinde çoğu üniversitelerin öğrencilerinden bir adım önde mezun oldum. Mezuniyetime kadar olan süreçte birçok yeni ve değerli arkadaşlar edindim ve okulun seminerleri sayesinde birçok saygıdeğer insanlarla tanıştım.

Eğer başarılı ve hayalleri olan arkadaşlar BİLGİ’ye gelmeyi düşünüyorsa hiç tereddüt etmemeliler, sizin hayallerinize ve kariyerinize ulaşmak için çabalarınızın karşılıksız bırakılmayacağı bir okulda okuyacaksınız. İstanbul Bilgi Üniversitesi, bu amaç ve hedeflerinizin yol göstericisi ve köprüsü olacağına hiç şüpheniz olmasın.