Tuğçe Şengezer

Tuğçe Şengezer

Hukuk Mezunu

İstanbul Tahkim Merkezinin düzenlemiş olduğu Geleceğin Tahkim Avukatı Yarışması için hazırlanan okulumuz takımının bir üyesi olarak pratiğe ilişkin de pek çok deneyim kazandım.


"Geride bıraktığım 3 seneye baktığımda gerçekten her hocamın hayatıma dokunduğunu ve her birinin de bana farklı bir bakış açısı kazandırabildiğini görüyorum."

Kişinin hayatında bazı dönüm noktaları vardır ve bu dönüm noktalarında vermiş olduğu kararlar geri kalan yaşantısını tamamen etkileyecek niteliktedir. Lise hayatımızın sonunda okuyacağımız bölüme ve üniversiteye ilişkin verdiğimiz karar da bu dönüm noktalarının en önemlilerinden biri. Seçeceğimiz meslek ve bu mesleğe ilişkin temelimizi oluşturan üniversite bize bir yol çiziyor. Ben lise hayatım boyunca hukuk okumayı istedim ve okuyacağım üniversiteden en büyük beklentim hukuka ilişkin farklı bakış açılarını bana kazandırabilmesiydi. BİLGİ Hukuk’u tercih etmemin sebebi de bu oldu. Beni en çok cezbeden yanı çok değerli hocalardan oluşan bir akademik kadroya sahip olmasıydı. Geride bıraktığım 3 seneye baktığımda gerçekten her hocamın hayatıma dokunduğunu ve her birinin de bana farklı bir bakış açısı kazandırabildiğini görüyorum.

BİLGİ Hukuk’u tercih etmemin diğer bir sebebi de öğrenciye teorik eğitimin yanında pratik bir eğitim için de fırsatlar sunması. Hukuk Fakültesinde bu pratik eğitim hem Klinik dersleriyle hem de Farazi Dava yarışmalarıyla sağlanıyor. Ben fakültedeki 3. Senemde hem bir klinik öğrencisi olarak hem de İstanbul Tahkim Merkezinin düzenlemiş olduğu Geleceğin Tahkim Avukatı Yarışması için hazırlanan okulumuz takımının bir üyesi olarak pratiğe ilişkin de pek çok deneyim kazandım. Doğrusu derslerle beraber bu pratik çalışmaları beraber yürütmek kolay olmadı ancak hocalarımın ve çalışma arkadaşlarımın desteğini arkamda hissettikçe yorulmadan çalışabildim.

Kasım ayı ile Nisan ayı arası benim için Geleceğin Tahkim Avukatı Yarışmasına hazırlandığım, çok yorucu ama bir o kadar da öğretici bir süreçti. Kitaplardan okuyarak öğrendiğimiz ve belki de bizim için biraz soyut kaldığını söyleyebileceğim pek çok bilgiyi çok sıkı bir çalışmayla önümüzdeki uyuşmazlığı çözmek için kullandık. Takımımla beraber dilekçeler yazdık ve ardından okulumuzun ev sahipliği yaptığı yarışmada farazi duruşmalara katıldık. Özellikle takım koçumuz Gökçe Kurtulan ve değerli hocamız Ece Baş Süzel desteklerini bizden hiç eksik etmedi. O ana dek tüm hocalarımızdan aldığımız eğitim ve hukuk nosyonu, ismini andığım değerli hocalarımın sonsuz desteği ve takım ruhumuzla beraber verdiğimiz bu uzun çalışma sonucu BİLGİ Hukuk Takımı Türkiye ikincisi oldu ve tüm yorgunluğumuzu birkaç dakika içinde silen kocaman bir mutluluk yaşadık.

Benim için BİLGİ Hukuk’un bir parçası olmak gurur verici ve fakültemin farkını girdiğim her ortamda hissedebiliyorum. Hocalarımızın bize verdiği değer ve destek, öğrettikleri hukuk nosyonu ve bakış açısı bizlerin iyi birer hukukçu olması için paha biçilemez birer kazanım. Üniversitemin ve fakültemin bana açmış olduğu bu yolda ilerlerken daima aklımda kazanmış olduğum bu deneyimler yer alacak ve bana ışık tutacaklar.