Engin Dağlık

Engin Dağlık

Müzik Bölümü Mezunu

Her yanılma sonrası disiplinle harekete geçmeyi öğrendim


2017 Şubat’ta BİLGİ Müzik Bölümü’nden mezun oldum. Okul boyunca ve sonrasında ağırlıklı olarak kompozisyona yoğunlaştım. Bunun yanında çeşitli projelerde ve gruplarda davul çalıyorum. BİLGİ’de sese dair her türlü teorik ve pratik bilgiye sahip olmanın yanı sıra; en önemlisi özgür olmayı, yaratma sürecinde yanılmaktan korkmamayı, her yanılma sonrası disiplin ile bir daha harekete geçmeyi öğrendim. Bu kazanımları hocalarımın sadece eğitmen sıfatıyla olan yaklaşımı değil aynı zamanda meslektaş, arkadaş sıfatlarıyla yanımda olmaları sağladı.

BİLGİ’deki öğrenimim boyunca, yoğun ders yükü dışında birçok projeye katılma imkanım oldu. Her sene düzenlenen BİLGİ Yeni Müzik Festivali’nde ve Sesin Yolculuğu etkinliklerinde, iki sene üst üste eserlerim çalındı. Uluslararası platformda kendilerini kanıtlamış çalgı toplulukları ile çalışmak çok büyük tecrübeler getirdi beraberinde. Bunun yanında birçok bağlantı oluşturmamı da sağladı. Bu bağlantılar ve tecrübeler sonucunda 2016’da “Music Connects Contemporary! Cologne-Istanbul” projesi kapsamında eserim Köln’de çalındı. 2017 başında iki yılda bir Graz’da düzenlenen IMPULS uluslararası yeni müzik festivali ve akademisine katılma hakkı kazandım. Kayıt projelerinde, özgür doğaçlama günlerinde, festivallerde davul çalma fırsatı buldum.

Müzikte güncel olmak, özgün bir kimlik yaratabilmek, sadece sesi değil aynı zamanda ardında yatan fikri üretebilmek ömür boyu devam edecek bir süreç. Bu sürecin başlangıcında sesin üretimine dair ne kadar çok seçenek olduğunu görmek, her bir seçeneği merakımı kaybetmeden, derinlemesine irdelemeyi öğrenmek BİLGİ Müzik kadrosunun bana gösterdiği en değerli yol oldu.