Uluç Yıldız

Uluç Yıldız

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Mezunu

Geleceğe daha emin adımlarla yürümeye başladım


Elektrik-Elektronik Bölümü’ne başlamadan önce, okuldan bu kadar memnun bir şekilde mezun olacağımı tahmin etmemiştim. Pratik bilgiye ihtiyacım olduğu düşüncesiyle, 2. Sınıfta aldığımız bir ders aracılığıyla ilgi duymaya başladığım 3B modelleme alanında kendimi geliştirmeye başladım. Bunun yanında esas konumuz olan elektronikten uzak kalmadım. Tam olarak 3. Sınıfta haşır neşir olmaya başladığım elektronik alanında, birbirimizden desteğimizi asla esirgemediğimiz değerli dostum Barnas Kahramaner ile bir akıllı ev modeli projemizi geçekleştirdik. Bir yandan bunlarla uğraşırken, diğer yandan da bilgisayar destekli 3B modelleme ile yeniden inşa ettiğimiz çeşitli tarihi eser ve yapılar ile bizden desteğini esirgemeyen hocamız Prof. Dr. Ahmet Denker’in yurtdışında sunumlarını gerçekleştirdiği çeşitli kitap ve projelerine katkı sağlama şansını elde ettik.

İki farklı alanda gerçekleştirdiğimiz projeler ve bitirme tezimizin konusu dolayısıyla, her sene düzenlenen “The Laureate Award for Excellence in Robotics Engineering” adlı yarışmaya grubumla (Barnas Kahramaner, Arda Tısık ve Mert Demirhan) beraber katılmaya aday olduk. Okulumuz içerisinde yapılan ve kazananın bu yarışmaya katılmaya hak kazanacağı ön elemede birinci olduk. Daha sonra 46 okul arasından son 6 arasına kalmayı başarıp, okulumuzu Brezilya’da gerçekleştirilecek finalde temsil etmeye hak kazandık. Finalinde 3. Olarak bronz madalya kazandığımız yarışma sayesinde, önemli tecrübeler ve iyi arkadaşlıklar edindim. Üstelik aldığım bu ders ve projeler sayesinde, grup çalışması, stres yönetimi ve sunum becerileri konusunda kendimi oldukça geliştirmeye çalıştım.

Görevli Öğrenci Programı kapsamında Elektrik-Elektronik Bölümü’nde asistan öğrenci olarak görev yaptığım bir seneye ek olarak, “BİLGİ Engineering Society” öğrenci kulübünün yönetiminde görev aldım. Kariyer Günleri ve diğer seminerler aracılığıyla, sektörden gelen misafir konuşmacılarla tanışma imkânı yakaladım.

Özetle, BİLGİ’nin sunduğu imkanlarla kendimi geliştirmeye ve geleceğe daha emin adımlarla yürümeye başladım. Teknik kazançların yanı sıra, çok özel ve güzel arkadaşlıklar edindiğim okulumdan mezun olmaktan dolayı her zaman mutluluk duyacağım.