Emre Karamağra

Emre Karamağra

Tarih ve Psikoloji Çift Anadal Mezunu

"BİLGİ´de geçirdiğim süre boyunca hayallerimi gerçekleştirebilmek için eşsiz bir ortamda bulunma fırsatı elde ettiğimi görüyorum. Hem istediğim bölümlerde okumak hem ilgi alanlarım ve hobilerimle uğraşmak için harika bir kampüs ve akademik deneyimi yaşadım. Uluslararası İkili Değişim Programı sayesinde Amerika´da dünyanın her yerinden arkadaşlar edindim ve farklı kültürlerle bir arada bulundum."

Üniversite tercih dönemimde BİLGİ´de sunulan imkanların çeşitliliği ve öğrenciler için hem akademik hem sosyal bir alan oluşturulmuş olması karar vermemde büyük rol oynadı. BİLGİ´ye girdikten sonra farklı alanlarda kendimi geliştirebileceğim, eğitimimi kendi isteğim doğrultusunda şekillendirebileceğim harika bir ortam keşfettim. Üniversitenin ikinci yılında Tarih Bölümü´nün yanında Psikoloji Bölümü ile çift anadal ve bir sonraki dönemde ise Sanat ve Kültür Yönetimi ile de yandal programlarına kabul oldum. Bu sayede kalıpların dışına çıkabilme ve hayallerimin peşinden gidebilmek için eşsiz bir akademik zenginliğin içerisine girme fırsatı edindim. Tabi, bana sunulan bu özgürlüğün verdiği tatmin akademik başarımı olumlu yönde etkiledi. Tarih bölümünde 3 yıl boyunca bölüm birincisi olmamı ve beraberinde Üstün Başarı Bursu kazanmamı sağladı.

Sonrasında ise Psikoloji Bölümü´nde aldığım dersleri, bölümdeki arkadaşlarım ve farklı akademisyenler ile birlikte BİLGİ Psikoloji Kulübü çatısı altında birçok sosyal ve akademik etkinlik içerisinde uygulama fırsatı buldum. Ulusal Psikoloji Günleri etkinliğinde ve bölümdeki farklı hocaların araştırma projelerinde çalışarak öğrendiklerimi sahada ve pratikte gerçekleştirebilme imkânı buldum. Tarih ve Psikoloji´ye ek olarak Sanat ve Kültür Yönetimi bölümlerinde farklı dersler almak tarih, sanat ve psikolojinin birbiriyle aslında ne kadar iç içe olduğunu daha iyi anlamamı ve disiplinlerarası bir anlayışa sahip olmamda çok büyük rol oynadı. Bu sayede olaylara birden farklı noktadan bakabilme, yaratıcı fikirler üretebilme ve kalıplaşmış düşünce yargılarının dışına taşabilme yeteneğini elde etmiş oldum.

Bütün bu akademik zenginliğin yanı sıra, çocukluğumdan beri ilgi alanım olan müzikle olan uğraşımı ise BİLGİ´de Santral Metal kulübündeki arkadaşlarımla farklı etkinliklerde buluşarak benimle aynı zevklere sahip insanlarla bir arada bulunmak ve harika zaman geçirmek için kullandım. Bu sayede yeni insanlarla tanışmak ve hobilerimi devam ettirebilme fırsatı edindim. Bütün bunlara ek olarak en büyük hayalim olan Amerika´da yaşamak ve eğitim almak fırsatına ise, 3. sınıf bahar döneminde BİLGİ´deki uluslararası değişim programlarından biri olan "Bilateral Exchange" programı ile The College of New Jersey´e kabul edilerek gerçekleştirdim. Burada birçok farklı ülkeden gelen öğrencilerle etkileşimde olarak eğitim alma ve program içerisinde sayısız sosyal etkinliğe katılma fırsatı buldum. Bütün bunlar olurken BİLGİ´de almış olduğum eğitim kültürünün bana verdiği güven orada da başarılı olmam ve bulunduğum ortama çabuk uyum sağlamamda yardımcı oldu.

Geriye dönüp baktığımda, BİLGİ´de geçirdiğim süre boyunca hayallerimi gerçekleştirebilmek için eşsiz bir ortamda bulunma fırsatı elde ettiğimi görüyorum. Hem istediğim bölümlerde okumak hem ilgi alanlarım ve hobilerimle uğraşmak için harika bir kampüs ve akademik deneyimi yaşadım. Uluslararası ikili değişim programı sayesinde Amerika´da dünyanın her yerinden arkadaşlar edindim ve farklı kültürlerle bir arada bulundum. Bu süreçte de BİLGİ´deki tecrübelerim hayallerimi gerçekleştirmem de belirleyici oldu. Eğer siz de hayallerinizin peşinden gider ve onlara sımsıkı tutunursanız, çalışarak ve deneyerek her şeyi başarmak mümkün. BİLGİ´de başarı ve mutluluğun kapıları size sonuna kadar açık olacaktır.