Mustafa Yağcı

Mustafa Yağcı

Ekonomi Üstün Başarı Mezunu

Eğer biraz kendime güvenim varsa, farklı ortamlarda fikirlerimi rahatça ifade edebiliyorsam, bunda Bilgi Üniversitesi'nin çok etkisi olduğunu düşünüyorum


İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Ekonomi Bölümü 1. sınıfken akademisyen olmaya karar verdim. BİLGİ’nin University of London’a bağlı London School of Economics ile ortak yürüttüğü Üstün Başarı programı, bu hedefim için iyi bir imkandı; lisans eğitimimin ardından yüksek lisans ve doktoramı tamamladım ve akademisyenliğe başladım.

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin LSE ile ortak yürüttüğü programda Ekonomi alanında yoğun bir teorik eğitim aldım. Böylece iki üniversiteden de lisans diploması almaya hak kazandım. Mezuniyet sonrası Amerika'da University of Lowa'da burslu olarak ekonomi doktorası yapmaya hak kazandım. Doktoranın ilk yılında ekonomi doktorasının benim için doğru bir kariyer hedefi olmadığına karar verdim. Ben de yüksek lisansımı alarak Türkiye’ye geri döndüm. Döndüğümde finans sektöründe çalışmaya başladım ancak bir yandan da akademi hayalim her zaman vardı. 2008’de küresel finansal krizin başlamasıyla birlikte ekonomi ve siyaset arasındaki ilişkileri incelemek benim için daha uygun bir araştırma alanı olarak gözüktü. Bu alan üzerine çalışmak için Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler doktorasına başvurdum ve BİLGİ’de öğrendiğim gibi farklı disiplinleri bir araya katarak doktoramı tamamladım.

Küçük bir anımı paylaşmak istiyorum. Sanırım 2004 yılının bahar döneminde gördüğüm bir ilan İstanbul Bilgi Üniversitesi- Dünya Bankası ortak bir makale yarışması üzerineydi ve kazananlar Dünya Bankası’nı ziyaret ediyordu. Yarışmaya katıldım ve kazandım. Böylece 2005 yılı Ocak ayında bir grup BİLGİ’li ile Washington DC'de Dünya Bankası'nı ziyaret ettik ve İstanbul Bilgi Üniversitesi'ni temsil ettik. Dünya Bankası ziyaretinin benim için çok önemli bir tecrübe olduğunu da belirtmem gerekir.

Tüm akademik hayatım boyunca İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin özgür ortamı ve öğrenci-merkezli eğitim sisteminin çok faydasını gördüm. Bence bu ortam öğrencilerin fikirlerini rahatça ifade edebilmelerini sağlıyor ve kendilerine olan güvenlerini artırıyor. Eğer biraz kendime güvenim varsa, farklı ortamlarda fikirlerimi rahatça ifade edebiliyorsam, bunda BİLGİ’nin çok etkisi olduğunu düşünüyorum.