Uğurcan Yıldız

Uğurcan Yıldız

İnşaat Mühendisliği Mezunu

“BİLGİ’den sorumluluk sahibi bir birey, vizyonlu bir genç ve her şeyden önemlisi sosyal bir mühendis olarak; çok büyük kazanımlar ve “iyi ki” diyerek mezun oluyorum.”


BİLGİ ile üniversite için tercih günlerine geldiğimde tanıştım. Kampüse adımımı attığım an artık hayatımda hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını hissetmiştim. İlk senem olan hazırlık yılımda, beni beklentilerimin çok üzerinde bir ortam karşılamıştı ve iyi bir çevre edinmiştim. İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne gelirken okuldaki kulüp imkanlarının farkındaydım ve bu yüzden öğrenci kulüpleri imkanını son derece etkili kullandım. Okuduğum 5 yıl boyunca sportif, akademik ve sosyal sorumluluk alanlarında birçok kulüpte aktif rol aldım ve çeşitli projeler yürüttüm. Daha önce hiçbir ilgim olmamasına rağmen farklı bir hobi edinebilmek adına BİLGİ Dans Kulübü’yle tanıştım. Bu sayede, şu an yaklaşık 3 senedir Profesyonel olarak Latin-Amerikan Dansı yapıyorum ve bu dalda Türkiye Şampiyonalarına katılıyorum.

Daha bölümdeki ilk yılımda kendimin ve bölümümün gelişmesi adına bir kulüp kurmaya karar verdim. İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık alanlarıyla ilgili olan BİLGİ Yapı Kulübü’nü kurdum. Okulumuzun bize bu imkanı vermesiyle kulübümüzde bir çok mesleki etkinlik, seminer ve teknik geziler düzenledik. Tüm bunlar henüz 1. sınıf öğrencisi olmamıza rağmen bize mesleki olarak büyük tecrübeler kazanmamızı sağladı. Oluşturduğumuz yönetim kurulu ile birlikte takım çalışması, topluluk önünde konuşma ve liderlik gibi birçok yeteneğimi güçlendirdim. Yine kulüp sayesinde bölümümüzdeki tüm öğrenciler ve bölüm hocalarımızla kuvvetli bağlar kurarak, bölümde geçirdiğimiz 4 sene boyunca adeta bir aile ortamına sahip olduk.

1. sınıfımın yaz dönemi ise üniversite hayatımın dönüm noktası oldu. Tanıtım departmanında çalışmak için Görevli Öğrenci Programı’na başvurdum ve kabul edildim. Hayatım boyunca hep kendini geliştirmeyi hedefleyen, sosyal, girişken bir birey olarak Tanıtım Departmanı’nda tam anlamıyla kendimi buldum. Burada görevli öğrenci olarak geçirdiğim yaklaşık 2 buçuk yıllık süreçte büyük bir network elde ederek her biri farklı disiplinlerden yaşam boyu devam ettireceğim çok değerli arkadaşlıklar edindim. Tanıtımdan sonra BİLGİ Talent ve Etkinlik Birimi ile TALENT Fest, Spring101 ve Winter101 gibi birçok etkinlikte görevli veya gönüllü öğrenci olarak görev aldım. Tüm bunlar sayesinde kriz yönetimi, organizasyon ve sunum teknikleri gibi pek çok kişisel kazanıma sahip oldum.

Aktif bir öğrenci olmamın ve okulda yarattığım çevrenin kazanımı olarak kampüse her gelişimde evimdeymişim gibi hissettim. Üniversite hayatını gerçekten yaşayabilmek sadece derslere gelip gitmekten ibaret değildir, nitekim bunu BİLGİ’de deneyimleyerek öğrendim. Üniversitemin sağladığı imkanlar doğrultusunda yapabileceklerimin bir sınırı olmadığını gördüm ve burada hayal ettiğim her şeyi gerçekleştirebildim. BİLGİ’den sorumluluk sahibi bir birey, vizyonlu bir genç ve her şeyden önemlisi sosyal bir mühendis olarak; çok büyük kazanımlar ve ‘İyi ki’ ler ile mezun oluyorum.

Her şey için teşekkürler BİLGİ.