Aslıhan Hoşgör

Aslıhan Hoşgör

Moda Tasarımı Mezunu

BİLGİ’den önceki hedefimin ne kadar düşük olduğunu fark ettim. Daha öğrenci olmama rağmen kendi markamı kurdum. Tasarım çantalar yaparak sektöre adım atmış oldum.


Lisede aldığım moda eğitimine üniversitede de devam etmeyi planlıyordum. Özgürlükçü, sosyal bilimlere ve sosyal faaliyetlere önem veren, aydın hocalara sahip, üniversitenin salt teorik bilgi değil, pratik bilgiyi de öğrencilerine aşılaması gerektiğini savunan bir üniversite olan; eğitim kalitesi, akademik kadrosu, kampüs hayatı ve imkânlarının maksimum seviyede olan bir üniversitede eğitimimi devam ettirmek istedim. Bunun için en uygun üniversitenin İstanbul Bilgi Üniversitesi olduğunu biliyordum. Bu yüzden, 2014' te İstanbul Bilgi Üniversitesi Moda Tasarımı bölümüne heyecanla başvurarak Özel Yetenek Sınavına katıldım ve şimdi BİLGİ’liyim.

Moda Tasarım bölümü eğlenceli olduğu kadar yoğun program ve çalışma gerektiren bir bölüm. Fazlaca araştırma yapmak, müze ve sergileri gezmek, defileler takip etmek gibi bir çok etkinlik moda tasarım öğrencisinin kendisini geliştirmesi ve vizyon sahibi olabilmesi için önemli adımlardır. Ekstra bir çaba sarf etmeden bilgi öğrencilerinin bu vizyona sahip oldukları aşikârdır. Çünkü verilen sanat ve teori derslerinde hem eğlenip hem de öğreniyoruz.

BİLGİ' de kampüs hayatı da çok renkli. 100'ü aşkın öğrenci kulübünde aktiviteler, şenlikler, konserler, geziler gerçekleşiyor. Kısacası herkesin kendini bulabileceği bir öğrenci kulübü ile sosyalleşmekte mümkün.

Biz bu sene bölüm adına çok keyifli bir proje yaptık. EspressoLab'ın kahve çekirdeği çuvallarını aldık, bu ham çuvalları özgün tasarıma çevirdik. Yaptığımız tasarımlar EspressoLab raflarında satışa çıkacak ve biz de böylelikle ilk tasarımlarımızı tüketiciye sunmuş olacağız. Bu bir geri dönüşüm projesiydi. Geri dönüşüme destek amaçlı bu projede yer aldığım için çok mutluyum.

Yaptığımız etkinlikler bununla sınırlı değil, Moda Tasarımı ikinci sınıf öğrencilerinin çalışması olan haute couture tasarımlarımızı santralistanbul Kampüsü’ndeki Enerji Müzesi'nde sergiledik. Böylece ilk sergimizi de açmış olduk.

Yeni hedefimiz ise aldığımız eğitimler doğrultusunda bir moda tasarım bölümü dergisi çıkarabilmek. Çalışmalarımız devam ediyor, 2017-2018 akademik yılının ilk döneminde ilk dergimizi çıkarmayı hedefliyoruz.

Benim ise BİLGİ’yle hayatım değişti. Aslında BİLGİ’den önceki hedefimin ne kadar düşük olduğunu fark ettim. Daha öğrenci olmama rağmen kendi markamı kurdum. Tasarım çantalar yaparak sektöre adım atmış oldum.