Barbaros Kaptanoğlu

Barbaros Kaptanoğlu

Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu

BİLGİ'deki 4 yılım boyunca bana hep yardımcı olan, yol gösteren insanlarla karşılaştım


BİLGİ’de hikayem gerçek anlamıyla birinci sınıfın sonunda tercih günlerinde görevli öğrenci olarak çalışmamla başladı. Hem büyük bir arkadaş grubuyla çalışarak yeni insanlar tanıdım hem de okulun imkanlarını detaylı biçimde öğrenmiş oldum. Lise dönemimden beri fotoğrafçılık ve müzikle ilgileniyordum. İkinci sınıfa başladığımda BİLGİ Müzik Kulübü “Bi’ Müzik” başkanı olmuş ve seçmeli ders olarak İletişim Fakültesi bünyesindeki Stüdyo Fotoğrafçılığı dersini alarak hobilerimi profesyonelliğe taşımak anlamında ilk adımları atmış oldum. 

Bunlara ek olarak Görevli Öğrenci Programı bünyesinde Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünde Asistan Öğrenci olarak çalışmaya başladım. Bu sayede hocalarıma derslerde yardımcı olarak ve bölüm laboratuvarlarında görev alarak bölümüm ile ilgili çalışmalar yapma fırsatı da buldum. İki sene süreyle bu görevime devam ettim.

Stüdyo Fotoğrafçılığı dersinde tanıdığım Oğuz Yenen hocam sayesinde ikinci sınıfın bahar döneminde de seçmeli derslerimi İletişim Fakültesi’nden almaya devam ettim. Müzik ve Performans Videosu-“Sound Picnic” dersini alarak formatını geliştirdiğim ve yapımcılığını üstlendiğim Sound Atölye programını Sennheiser, Bi Taksi gibi firmaların sponsorluklarıyla hayata geçirdim. Hem öğrencilerden oluşan büyük ve güzel bir ekiple çalışarak hem de Türkiye’nin önemli sanatçılarıyla tanışma şansı yakalayarak programımızı yayınlamaya başladık. Bu program vesilesiyle BİLGİ’de çekilip ulusal televizyon kanallarında ve internette yayınlanan ilk müzik video klibi olan Demir Demirkan- Bana Müsaade klibinin yapımcılığını üstlendim. Devam eden süreçte yurtiçi ve yurtdışından birçok sanatçıyla çalışma şansı yakaladım. Hala Sound Picnic bünyesinde yapımcılık görevime devam etmekteyim.

Müzik alanında oluşan bu güzel deneyimler ve bağlantılar sayesinde 2017 yılının başında İstanbul ve Berlin temelli kolektif bir sanat oluşumu olan ve kurucuları arasında BİLGİ Müzik Bölümü mezunu Ediz Hafızoğlu’nun yer aldığı Kabak & Lin bünyesinde çalışmaya başladım. Türkiye’de Jazz müzik ile özdeşleşen Kabak & Lin bünyesinde müzik tarafında Label Direktörü olarak çalıştığım süre boyunca Türkiye’nin en iyi müzisyenleriyle, hayran olduğum sanatçılarla çalışma şansına eriştim, festival organizasyonlarında yer aldım. Şu an ise kariyerime ATÖLYE İstanbul'da mekan operasyonlarından sorumlu olarak devam ediyorum.

BİLGİ’deki 4 senem boyunca kendimde çok fazla şeyi değiştirme ve geliştirme fırsatı buldum. Bu süreçte bana hep yardımcı olan, yol gösteren insanlarla karşılaştım. Sevdiğim ve ilgi gösterdiğim alanlarda çalışma fırsatı yakaladığım için çok şanslıyım.