Sinan Hassas

Sinan Hassas

Hukuk Mezunu

BİLGİ'de isteyen herkes kolaylıkla uluslararası olanaklardan faydalanabilir


İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde son dönemimdeyim, mezun olmama çok az kaldı. Önümüzdeki birkaç haftayı da eklersek dönüp baktığımda dört sene geçirmiş olacağım bu fakültenin bana hem gelecekteki mesleğim hem de sosyal çevre anlamında büyük katkısı oldu. Öncelikle BİLGİ Hukuk’ta ders aldığımız hocaların hepsi, birçok farklı üniversitede kitapları okutulan ve kendilerinden ders aldığınız için şanslı hissedeceğiniz kişiler. Onlara ulaşmak, soru sormak, danışmak istediğinizde de kapıları her daim açık. Tabi böyle olunca aldığınız eğitim ister hukuk ister farklı disiplinlerde olsun, sizi bir adım öne taşıyor. Ayrıca hoca ve öğrenci arasındaki iletişimin böylesine etkili sağlanabilmesi size hem okurken hem de mezuniyet sonrası ne yapacağınıza ilişkin sıkıntıların çözümü noktasında büyük faydası oluyor.

Bunun yanında tabi sosyal imkanlar ve arkadaşlıkların da sıkı olduğu bir fakülte olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ben de burada, bahsettiğim imkanlardan oldukça faydalandığım ve güzel arkadaşlıklar kurduğum dört yıl geçirdim. Okula İlk başladığım yıllarda yakın birkaç arkadaşımızla Genç Hukukçular Kulübü’nü kurduk ve birçok etkinlik gerçekleştirdik, bugün de kulüp aktif olarak çalışmaya devam ediyor. İkinci yılın sonunda, her ne kadar son anda gitmekten vazgeçsem de Erasmus programına başvurdum ve İtalya’dan kabul edildim. Bu noktada söylemek istediğim, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde isteyen herkesin kolaylıkla uluslararası programlara katılabileceği bir ortam mevcut. Yine ikinci yılımda ve son senemde iki ayrı kurgusal dava yarışmasında üniversiteyi temsil eden takımlarda yer aldım ve BİLGİ Hukuk olarak her ikisinde de final aşamalarında yer aldık. Okulda yıl içinde düzenlenen sertifika programları, atölyeler ve seminerlere olabildiğince katılmaya çalıştım. Bu sayede de hukukun Fikri Mülkiyet alanına daha çok ilgim olduğunu fark etmiş oldum. Her yıl Kariyer Günleri kapsamında okulumuza tanıtıma gelen hukuk bürolarından ikisinde farklı yaz dönemlerinde staj yapma imkanı yakaladım.

Şu anda da Türkiye’den sadece BİLGİ’li başvurabildiği ve 1 yıl boyunca İspanya’da Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’nde staj yapma olanağı sağlayan programa başvurdum ve yanıt bekliyorum. Çok güzel insanlar tanıdığım ve güzel günler geçirdiğim okuldan gidiyor olmama üzülsem de, aldığım eğitime güvendiğim, her fırsatta, mezuniyet sonrasında da kendilerine bir e-posta uzaklıkta olduğumuzu vurgulayan hocalarım ve dört yılda tanıdığım ve daima yanımda olacaklarını bildiğim arkadaşlarım sayesinde kendimi bundan sonrası için hazır hissediyorum.