Anıl Tankurt Dilaver

Anıl Tankurt Dilaver

Moda Tasarımı Mezunu

BİLGİ sayesinde modanın büyün alanlarını tecrübe ettim


İstanbul Bilgi Üniversitesi, işimin; pamuk lifinden, reklam fotoğrafına kadar yolculuğunu tanık edebildiğim bir yer. BİLGİ’ye girdiğimde Moda Tasarım bölümü daha çok yeniydi, bu okula başladığımda nasıl bir beklenti içine girmeliyim bilmiyordum ancak beklentilerimin çok üstünde bir tecrübe yaşadım 4 senelik üniversite hayatım boyunca.

NABA Milano çift-diploma programı ile BİLGİ Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Birincisi, NABA Milano’dan Yüksek Onur Öğrencisi olarak mezun oldum. Eğer İtalya’ya gitmeseydim BİLGİ’de aldığım yan dal Performans Sanatları Yönetimi diplomam da olacaktı. Üniversiteye girdiğimde Kostüm Tasarımcısı olmak istiyordum ancak BİLGİ sayesinde sektörün bütün alanlarını tecrübe etme şansına eriştim, Moda Pazarlaması ve Marka Yönetimi’nin de ilgimi çektiğini gördüm. Eğitimimin son yılındaki zorunlu stajımı yaptığım şirketten staj sonunda ayrılmadım ve şu anda Türkiye’de lüks giyimde pazar lideri bir firmanın Pazarlama ekibinde 2. Senemi doldurmak üzereyim. Ayrıca mezuniyetimden hemen sonra BİLGİ sayesinde Londra’da özel Moda Pazarlama üzerine sertifika aldım.

 

Üniversite yıllarımda İstanbul Bienali’ne katıldım, bir havayolu şirketinin üniformalarını tasarlayabilmek için yarıştım, iki sene boyunca BİLGİ Gökkuşağı Kulübü’nü yönettim, bir grup insanı yönlendirebilmeyi öğrendim, okul/ülke içinde ve dışında sayısız yayında yer aldım, sektörün farklı segmentlerinde staj ve asistanlık yaptım.

Dört senelik eğitimim boyunca bir Moda Tasarımcının duyabileceği, tecrübe edebileceği her konuyu ve olayı keşfedebildim. Daha önce elime fotoğraf makinesi almazken moda fotoğrafları çekebilen, dikiş iğnesini bile elime almamışken koleksiyonlarını kendi başına dikebilen, kendi markasını başlatabilmek ya da yönetebilmek için gerekli bütün araçlardan haberdar, dünya trendlerini takip edebilen ve akademik alanda sanatı ve modayı okuyabilecek birikime sahip bir birey haline geldim.

Bu yüzden geriye baktığımda aslında BİLGİ’de öğrendiğim en önemli ders karşınıza çıkan fırsatları değerlendirebilme becerisi, çünkü fırsatlar konusunda İstanbul Bilgi Üniversitesi bildiğim en zengin okullardan. Hayatın getirdiklerine karşı hazırlıklı olma konusunda her zaman bir BİLGİ öğrencisine güvenim tamdır. İyi ki BİLGİ’liyim