Çağla Usta

Çağla Usta

Hukuk Mezunu

BİLGİ hukuk eğitiminin yanında sosyal sorumluluk projelerine de çok önem veren bir okul


Hayatımızda verdiğimiz en önemli kararlardan biri hangi bölümde okuyacağımız, sonrasında ise bu bölümü hangi üniversitede okuyacağımız. BİLGİ’de Hukuk okumak, hayatımda verdiğim en doğru kararlardan biriydi. Nasıl bir hukuk nosyonuna sahip olacağımız, fakülte yıllarımızda şekilleniyor. Her biri alanında yetkin ve yenilikçi hocalarımdan aldığım hukuk eğitimi bana, sorunları sebep ve sonuçlarıyla bir bütün olarak düşünmeyi, bu soruna bulunacak çözüm için nasıl bir yolun izlenmesi gerektiğini ve bu çözümün ne şekilde hayata geçirileceğini öğretti. Özellikle, aldığım “Siber Haklar Hukuk Kliniği” dersi ile teorik bilgimi uygulamaya taşıdım ve takım arkadaşlarımla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bireysel başvuru dilekçesi yazma fırsatı buldum. Eğitim hayatımın sonunda, iş dünyasına ilk adımımı atarken de hocalarım beni desteklemeye devam ettiler.

BİLGİ, hukuk eğitiminin yanında sosyal sorumluluk projelerine de oldukça önem veren bir okul. Ben de fakültedeki üçüncü ve dördüncü yıllarımda Hukuk Fakültesi öğrencileri tarafından kurulan Sosyal Sorumluluk Komitesi’nde görev alarak Dolapdere’deki bir ilkokulda okuyan çocuklara eğitim vermeyi amaçlayan bir projeye katıldım.

BİLGİ’de aldığım eğitimle, ulusal hukukun yanında uluslararası hukuk hakkında da bilgi sahibi oldum. Son senemde Dünya Ticaret Örgütü Farazi Mahkeme Yarışması’na Türkiye’den katılan ilk takımda yer alarak henüz mezun olmadan avukatlık mesleğini deneyimledim. Avrupa Bölgesel Turu’nun birincisi olmamız ve en iyi davalı dilekçesi ile en iyi dilekçe ödüllerini kazanmamızda hem hocalarımızın hem de fakültemizin emeği çok büyüktü.