Alp Tilev

Alp Tilev

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mezunu

2007’de BİLGİ Bilgisayar Bilimleri’nden mezun oldum. Mezun olmadan önce BİLGİ’den hocamın yardımıyla Amerika’da Fast Search and Transfer adlı şirkette çalışmaya başladım. Daha sonra şirketi Microsoft satın alınca, ben de Microsoft bünyesinde çalışmaya devam ettim ve bir süre sonra Microsoft’un DPE(Developer and Platform Evangelism) bölümüne geçtim. Burada Microsoft startuplarının çekici gelmesi için çalışmaların öncülüğünü yaptık.

8 sene Microsoft’ta çalıştıktan sonra bir arkadaşım beni şu an bulunduğum şirketin CEO’su ile tanıştırdı. Onunla konuşurken, yaptıklarını gidip görmeye karar verdim. Microsoft’tan ayrıldım, uçak biletimi aldım ve Doğu Afrika’ya, Rwanda’ya geçtim. Amaçları Afrika’nın elektrik şebekesi olmayan yerlerindeki hastanelere ve kliniklere ucuz ve güvenilir elektrik kaynağı sağlamaktı. Şirketin Ar-ge bölümünün başına geçmeye karar verdim. Bu sırada 4 kliniğe elektrik sağladık ve teknolojimiz hızla gelişiyor.

Benim için BİLGİ’deki en önemli etken, hocalarımız ile olan yakın bağımızdı.
En güzel anılarım da Bilgisayar Bilimleri Açık Kaynak Günleri’nde, yazılım dünyasından hayran olduğumuz insanlarla beraber olduğumuz zamanlarda yaşandı. Açık Kaynak Günleri’nde gönüllü olarak çalışıyordum ve onlarla beraber İstanbul’u gezmek ve onların aslında ne kadar alçak gönüllü olduklarının farkına varmak benim için çok güzeldi.