Simay Salı Şevik

Simay Salı Şevik

İşletme-Ekonomi Mezunu

ABD'nin düzenlediği sosyal öğrenci lideri programına seçilen 5 öğrenciden biri oldum


Benim için üniversite, sadece bilgi öğrenmek değil, kabuğunun dışına çıkarak farklı insanlar tanıma, kendini her konuda geliştirme ve dünyaya açılabilme özgüveni demekti. Ne mutlu ki BİLGİ sayesinde üniversite hayatından tüm beklentilerimin karşılandığını söyleyebilirim.

Burslu olarak okuduğum İşletme-Ekonomi Bölümü’nü, oldukça keyifli bir öğrencilik hayatı yaşayarak tamamladım. Her kesimden, her düşünceden farklı insanlar tanımak, derslerin tümünün İngilizce işlenmesi ve okulun sunduğu imkanlar beni en çok geliştiren noktalar oldu. Özellikle İngilizce konusunda üniversitenin sağladığı bursla University of Liverpool’da yaz okuluna gitmem kendime olan güvenimi ve topluluk içinde konuşabilme becerimi geliştirdi. Hemen ardından Amerika Birleşik Devletleri'nin düzenlediği sosyal öğrenci lideri programına başvurarak Türkiye’deki 5 öğrenciden biri seçilerek bursla Amerika’ya giderek University of Massachusetts de sosyal girişimcilik dersleri aldım. Döndüğümde arkadaşımla, yine ABD’nin organize ettiği sosyal sorumluluk yarışmasına katılarak, köy okullarındaki eğitimi çeşitlendirmek ve çocukların yeteneklerini keşfedebilmelerini sağlamak için yaratıcı projeler hazırlamaya başladık. Okulumun son yılı olmasına rağmen, bir yandan L’Oreal’de staj yaptım diğer yandan da şu anda kurduğum ve hâlihazırda başkanlığını yürüttüğüm “Yarına Umut Ol Derneği”nin temellerini attım.

BİLGİ’den mezun olduktan kısa bir süre sonra CnnTürk’te çalışmaya başladım, bir yandan da sosyal sorumluluk projelerime devam ettim. Mezun olduktan sonra bile okulumun beni sosyal sorumluluk projelerimde yalnız bırakmaması, her fırsatta desteklemesi ‘’İyi ki BİLGİ’liyim!’’ dememi sağladı. Son olarak çocukluk hayallerimin peşinden giderek çocuk kitapları yazdım ve Aylin Serisi ile çocuklara, doğayı ve hayvanları seven, insanlara saygılı olmayı anlatan eğlenceli bir hikaye kaleme aldım.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’yle, özellikle İngilizcemi kusursuzlaştırarak yeteneklerimi ve bilgilerimi dünyaya aktarabilme özgüveni yakaladım. Ülkemizde, eğitimdeki fırsat eşitsizliğini azaltmak için çıktığım bu yolda okulumun desteğini her daim yanımda hissetmek, benim için en kıymetli ders oldu.

 

Here For Good Awards'u gördüğümde, bu yarışmanın Yarına Umut Ol'u bir basamak daha ileri götürmek için önemli bir fırsat olduğunu düşündüm.

Projelerimiz Türkiye'de takdir görüp biliniyordu; ancak bu yarışmayla çalışmalarımızı dünyaya duyurmak ve uluslararası boyuta taşımak istedik. Daha önce de Amerika'daki sosyal etki yarışmasında dereceye girmiştik bu yüzden projemize güveniyorduk. Ne mutlu bize ki, yanılmadık ve ülkemizi başarıyla temsil ederek bu yarışmada da dereceye girdik.

 Önceliğimiz, her zaman ülkemizde imkanı olmayan çocukların eğitimi olsa da, dünyaya açılmak ve özellikle eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için daha geniş bir sosyal fayda sağlamak istiyoruz. 5 yıllık “Yarına Umut Ol” deneyimimden sonra çalışmalarımı profesyonel hayata taşımak ve bu konuda uzmanlaşmak için City University of London da NGO Management Master’ına başladım. Burada öğreneceğim bilgiler ve İngiltere'de edineceğim network'le “Yarına Umut Ol”u daha ileriye taşıyacağımıza inanıyorum.

* Laureate 2018 Here For Good Honorees Simay Salı: http://laureatehereforgood.net/HFG-in-action/closing-the-educational-gap-for-impoverished-children-in-turkey/