Yiğit Gürsoy

Yiğit Gürsoy

İşletme Mezunu

“BİLGİ bana kendimi geliştirme ve potansiyelimi keşfetme fırsatı verdi.” 

2015 yılında BİLGİ’de başlayan ve hayatımın en güzel beş yılı olan üniversite dönemimi 2020 yılı itibari ile geride bıraktım. İşletme Bölümü’yle başladığım bu yolculukta, en büyük motivasyonum kendi potansiyelimi keşfetmek ve kendimi geliştirmekti. Çok küçük yaşlardan itibaren ailemin içinde bulunduğu yoğun iş çevresi, bana doğal bir yol çizdi. Kendimi bildim bileli arzu ettiğim ve yeteneğimin bu alanda olduğunu hissettiğim İşletme Bölümü ve zengin içeriğiyle BİLGİ’de tanıştım. BİLGİ sadece bana teorik kazanımlar değil; aynı zamanda birçok alanda pratik kazanımlar, takım çalışmaları, stres ve zaman yönetimi, stratejik ve yaratıcı düşünme yeteneği gibi çalışma hayatımda beni öne geçirecek birçok kıymetli kazanımlar da sundu. Bu kazanımları ve fırsatları BİLGİ bana sunmadan önce 2015 yılında potansiyelimi keşfetmekten uzak ve şu an başarmış olduğum hedefler hayal gibi geliyordu. BİLGİ ile tanışmamız 2015 yılında Ordu’da okuduğum lisemi ziyaret eden tanıtım ofisiyle olmuştu. Elbette BİLGİ gibi başarılarıyla değerini ispatlamış okulların temsilcilerini de dinleme fırsatım oldu; fakat BİLGİ hepsinden farklı olarak bana “kendi potansiyelimi açığa çıkarma ve kendi serüvenimi yazmam” için gerekli ortamı sunmuştu.  Öncelikle, birbirinden değerli ve seçkin akademik kadrosuyla ve beraberinde sunmuş olduğu zengin program içeriğiyle BİLGİ fark yaratıyordu. İşletme Programı’yla birçok alanı; pazarlama, finans, ekonomi ve strateji gibi önemli alanları tecrübe etme fırsatım oldu. Bu dersler aynı zamanda kendimi farklı alanlarda denemem, başarılı olabileceğim alanları keşfetmem ve kendimi geliştirmem için harika bir fırsattı. Bunun ile birlikte, derslerimin çoğunluğunun proje, sunum ve takım çalışmasına dayalı bir içeriğinin olması; beni ve tüm öğrencileri aslında iş dünyasına hazırlıyordu. Saatler, günler ve aylar süren takım çalışmalarında; teorik bilgilerimizi projelerimiz, sunumlarımız ve hatta yeni fikir oluşumlarımızın üzerinde pratiğe geçirebiliyorduk.  Bunun yanı sıra, BİLGİ’nin öğrencilerine, seçkin etiketiyle ve dinamik Talent ekibiyle harika iş ve staj fırsatları sunması derslerdeki kazanımlarımızı reel sektörde kullanma imkanına çeviriyordu. Aslında BİLGİ bana ve tüm öğrencilerine kendimizi keşfetmek için muhteşem bir ekosistem sunmuştu. Bu ekosistem içerisinde okulumun kariyer günlerinde birçok sektörün, üst düzey yöneticileri ile tanışma ve kendimi ifade etme fırsatı yakaladım. BİLGİ’nin bana sunmuş olduğu bu fırsatları 2019 yılında PricewaterhouseCoopers’da denetim stajı ve Ernst & Young’da danışmanlık ve strateji stajı yaparak değerlendirdim. Danışmanlık sektörünün dev firmalarında yakalamış olduğum staj imkanları, harika tecrübeler ve network kazandırırken; aynı zamanda okulumda öğrendiğim bilgileri ve kazanımları uygulamamda harika bir fırsat oldu. Öğrencisi olduğum işletme programının derinliği ve kazandırdıkları, her 2 firmada başarılı bir staj süreci geçirmemi ve beraberinde iş tekliflerine dönüşmesinde çok büyük rol oynadı.  

Aslında bu kazanımlar sadece kendi potansiyelimi keşfetmemi sağlamadı; hedeflerimin ve vizyonumun sınırlarını da genişletti. Tam da bu yüzden kendimin uzmanlaşmak istediği alan olan Marketing’de yüksek lisans fırsatları yaratmak istedim. BİLGİ’nin benim üzerimde yaratmış olduğu bu motivasyon ile bölümümün ve okulumun derece öğrencilerinden biri olarak; dünyanın önde gelen okullarının kapılarını çalma ve yüksek lisans programlarına başvurularda bulunma fırsatı yakaladım. Bu süreçte her ne kadar okulumdan bağımsız bir şekilde ilerlesem de aslında BİLGİ ve kıymetli akademisyenleri her zaman bir rehber olarak benim ile birliktelerdi. Bu süreçte bana yardımlarını ve deneyimlerini aktaran başta, aramızdan yeni ayrılan Prof. Dr. Selime Sezgin’e ve öğrencisi olarak potansiyelimi keşfetmemde bir rehber olan Prof. Dr. Beyza Oba ve Dr. Esra Arıkan hocalarıma sonsuz teşekkür borçluyum. Onların, değerli tecrübeleri ve bana kazandırdıkları sayesinde akademik olarak üstün başarı unvanına ve 2020/21 akademik yılı için King’s College London Msc International Marketing programından kabul almayı başardım. Bu kazanımları ve hedefleri BİLGİ üniversitesi sayesinde gerçekleştirmek dolayı çok mutluyum ve gururluyum.  

Bundan mütevellit, bugün mezun olarak dönüp arkama baktığımda, bir bireyin potansiyelini keşfetmesi, kendi serüvenini yazması, zorluklar karşısında fedakarlıklarda bulunması ve bunların hepsini bir değere dönüştürmesinin çok kıymetli olduğunu öğrendim. Bana bu fırsatları ve ortamı sunan tüm BİLGİ ailesine sonsuz teşekkürler.