Yaren Gizem Beyaz

Yaren Gizem Beyaz

Enerji Sistemleri Mühendisliği Öğrencisi

Doğa anaya karşı duyduğum içimdeki sevgi ve saygı, analitik düşünce tarzını benimsiyor oluşumla birlikte Enerji Sistemleri Mühendisliği’nin benim için en uygun mühendislik dalı olduğunu düşündüm ve bugün üçüncü sınıf öğrencisi olarak bu yazıyı yazıyorum.

İlk yaz tatilimde Aiesec ile bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirerek genç kadınları ve çocukları istismardan korumak üzerine ‘War Against Rape’ projesinde gönüllü olarak çalıştım. Hazırlıkta aldığım İngilizce eğitimim ve devamlı sınıfların değişmesi ile gelen kendimizi her zaman ifade etme, özgüvenli olma konusunda yetiştirilmemiz sayesinde Hindistan maceramda hiç zorluk yaşamadım; aksine deneyimlerle farkındalıklarla dolu bir yolculuk oldu.

Bölüme başladığım anda akademisyenlerin cana yakın ve destekleyici hallerini ilk dersten hissettim. Kampüsteki derslerden online sınıflara kadar fark etmeksizin emekleri ve çabaları her zaman takdire şayan. Ben de hocalarımdan aldığım destek ve üyesi olduğum Enerji Kulübü’nün interaktifliği sayesinde Solarbaba şirketinin SolarGenç kapsamında düzenlediği yarışmaya Türkiye’nin dört bir yanından harika ekip arkadaşlarımla beraber ‘Akıllı Köy’ konseptiyle katıldık ve birinci olduk. Hem de bu güzel çalışmanın sunumunu yapma şerefi bana aitti. Yarışmanın konusu 2030’dan sonraki Türkiye’de sürdürülebilirlik adına nasıl çalışmalar yapılabilirdi. Küresel kalkınma hedefleri üzerinde çalışmalar yaparak insan, doğa, hayvan sevgisiyle güzel ülkemiz için çalıştık.

Yarışmaya katılan diğer ekiplerin arasından birinci olmak ve birbirinden başarılı sektörde yer edinmiş çok değerli jüri üyeleri tarafından başarılı olarak nitelendirilmek oldukça gurur verici. Kendimle duyduğum bu gururun bir parçası da kuşkusuz bölüm hocalarımdır. Füsun Hoca, Erdem Hoca, Ayşe Nur Hoca… Ben bugün Enerji Sistemleri Mühendisliği ile ilgili bir yarışmada başarı elde ettiysem sizin güzel enerjinizin beni heveslendirmesiyle tohumlanmıştır. Çok teşekkür ederim.

Ben her zaman güzel olayları bir mutlu son olarak düşünmektense iyi başlangıçlar olarak değerlendiririm. Bundan sonra da çok güzel işler başaracağıma inancım tam, çünkü güçlü bir şekilde yetiştirildim. Tüm kalbimle isterim ki bu güzel cennet vatanın tüm gençleri olarak biz global alanda da ülkemizi güzel sıfatlarla temsil edelim. Kendi ışığımızı fark edip ona göre çalışalım, başaralım.

Bu okulda siz bir şey yapmak isterseniz arkanızda kocaman bir dağ gibi yıkılmaz hocalarınızın olacağını unutmayın…

Mustafa Kemal Atatürk diyor ki: "Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunu düşünerek, ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz."