Yağmur Üçkardeş

Yağmur Üçkardeş

Yeni Medya ve İletişim - Müzik Çift Anadal Öğrencisi

Üniversite diye bir kurumun varlığından haberdar olduğum yaştan beri, hangi bölümü okumak istediğim sorulduğunda, daima iki seçenek arasında kalıyordum. Ya Radyo Televizyon ya da Konservatuar… 9 yaşımdan beri piyano, 13-14 yaşlarımdan beri de gitar/ukulele çalıp şarkı söylüyorum. Aynı zamanda içerik üretmeye ve sunmaya da büyük bir tutkum var. Yaklaşık 10 senedir YouTube ve Instagram üzerinden videolar paylaşıyorum.

Lise son gelip çattığında üniversiteleri araştırırken İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin çift anadal programını keşfettim, sanki birileri sesimi duymuştu. BİLGİ’de hem İletişim Fakültesi’nde bir bölümü hem de Müzik Bölümü’nü okuyabileceğimi öğrendim. Ardından ilk önce üniversite sınavına çalışıp Yeni Medya ve İletişim Bölümü’nü kazandım. Medyada ilk senemi birincilikle tamamlayıp Müzik Bölümü’nün yetenek sınavlarına girdim. İkinci sınıftan itibaren çift anadal programı öğrencisi olarak bu iki alanda eğitim almaya başladım. Benden mutlusu yoktu çünkü kendime en uygun yerdeydim. Okulumun, öğrendiklerimizin yalnızca teoride kalmadığı, profesyonel kalitede işler üretmemize imkân tanıyan altyapısı ve alanının en iyileri olan akademik kadrosu kendime güven duymamı sağladı. Birlikte çalışmak için can atan dinamik öğrenci profiliyle hevesimin arkadaşlarım tarafından da değer gördüğüne pek çok kez şahit oldum. Sayısız etkinliğe katıldım. Bu etkinliklerde Cahit Berkay, Onur Ünlü, Yekta Kopan gibi önemli isimlerle tanıştım, sahnede Kalben ile düet bile yaptık.

Öğrenci kulüpleri açısından çok aktif olan okulumda pek tabii ben de Müzik Kulübü’ne üye oldum. Bu kulübün öğrencisi olarak kampüste her sene Akustik Sahne etkinliğimizde çaldık. TRT Müzik ekibi ‘’Kampüsteyiz’’ programı için BİLGİ’ye geldiklerinde birlikte bir çekim yaptık. Bu sayede henüz birinci sınıftayken televizyon deneyimi yaşamış oldum.

Yeni Medya ve İletişim Bölümü bitirme projem (C-LAB) olarak 1 dakikalık belgesel formatında, Alper Kırklar öğretmenimin önderliğinde videolar ürettim. Temam: “Müzik Sözlüğü’’.

Müziğe merakın artık had safhada olduğu günümüzde müzisyen olmayanların da müzisyen jargonuyla karşılaşabilmesine kolaylık sağlamak amacıyla ürettiğim bu video serisiyle, TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması’nda Dijital Video İçerik Formatı kategorisinde birinci oldum. Her iki bölümümü birleştiren bir projeyle alanımda henüz öğrenciyken böylesine önemli bir ödüle layık görüldüğüm için bir hayli gururluyum.

Yıllar birbirini kovalarken artık 4. sınıfta deneyimli bir BİLGİ’li olarak coşkumu yeni gelen arkadaşlarıma da aktarmak amacıyla bölüm öğrenci temsilciliğine adaylığımı koydum. Oy çoğunluğuyla seçildiğim Müzik Bölümü öğrenci temsilciliği görevimi öğrenci konseyimizde mutlulukla yürütmekteyim.

Mert Kutluk öğretmenimizin Soundpicnic projesine dahil oldum ve söz-müziğini benim yaptığım bir şarkıya klip çektik. Oğuz Usman öğretmenim ile müzik bitirme projem üzerine çalışıyoruz ve durmadan beste yapıyorum. Yemyeşil kampüsümüzün bahar havasını bol bol solumaya, halen anılar biriktirmeye devam ediyorum. BİLGİ başıma gelen en güzel şey. Aday öğrencilere önerim: Kimseyi beklemeyin, kendi şansınızı yaratın.