Samet Parlar

Samet Parlar

Uluslararası İlişkiler Mezunu ve Hukuk Çift Anadal Öğrencisi

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldum. Lisedeyken uluslararası ilişkiler, halkla ilişkiler ve hukuk bölümleri arasında gidip geliyordum. İnsan ilişkilerinde, iletişim kurmada, empati sağlamada iyi olduğumu düşündüğüm için bu alanlar üzerine yoğunlaştım. En son uluslararası ilişkiler ve hukuk arasında kaldım, karar vermekte çok zorlandım ancak uluslararası ilişkiler daha ağır bastı. İlk tercihime BİLGİ Uluslararası ilişkiler Bölümü’nü yazdım. Bölümün akademik kadrosunu araştırırken eğitim dünyasında haklı bir üne sahip dekanımız Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci'nin burada olması ve diğer tüm hocalarımızın nitelikleri ve yetkinlikleri de karar almamı kolaylaştırdı. Bu kararımdan hiç pişman olmadım. Mutlaka İstanbul’da okumak istiyordum. İstanbul’da böylesi kampüs olanaklarına sahip bir üniversitede okuduğum için çok şanslıyım.

Uluslararası İlişkileri çok isteyip kazanmama rağmen Hukuk’tan da vazgeçemiyordum. Hukuk Fakültesi’ne Çift Anadal Programı için başvurdum ve kabul edildim. Herkes iki bölüm birden okumanın çok zor olacağını söyledi. Evet, kolay değil ama imkansız ya da çok zor değil. Her iki bölümü de çok sevdiğim için ve birbirleriyle ilişkilendirerek devam ettiğim için başarabiliyorum. Hocalarımız, bizim başarmamız için her türlü desteği sağlıyorlar.

Tercih yapacak arkadaşlarım, İstanbul’da bir üniversitede okumak çok farklı fırsatlar sunuyor. Tercih yaparken buna da dikkat edin. Ayrıca bir üniversitenin çift anadal ve yandal programlarından ücret alıp almadığını, kesintisiz ve karşılıksız burs verip vermediğini kesinlikle sorgulayın.