Oya Altınçekiç

Oya Altınçekiç

Spor Yöneticiliği Öğrencisi

“BİLGİ’li olmakla bir kez daha doğru karar vermenin mutluluğunu yaşıyorum. Bunun için aileme çok teşekkür ederim.” 

Benim İstanbul Bilgi Üniversitesi’yle tanışmam kızımın BİLGİ Ekonomi Bölümü’ne girmesiyle başladı. Bir ebeveyn için çocuğunun iyi bir eğitim almasının yanı sıra üniversitede mutlu olması ve eğitimi sonrasındaki hayata hazır olması önem taşıyan konulardır. Biz bu süreci BİLGİ’nin “okul için değil yaşam için öğrenmeliyiz” misyonunu referans alarak, Üniversiteden başarıyla mezun olan kızımın global bir şirkette arzu ettiği pozisyonda çalışması ile mutlu bir şekilde tamamladık.

Benim hikâyeme gelince, yıllardır gününün büyük bir kısmını tenis oynayarak, fitness, pilates ve yoga yaparak geçiren, kelimenin tam anlamıyla kendini spora adamış biri olarak sporun yönetim bölümünde hizmet vermek amacıyla bu sektöre bir katkım olsun istedim.

Bundan üç yıl önce İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Spor Yöneticiliği Bölümü’nün açıldığını öğrendim. Karar aşamasında yakınlarımın teşviki ve bölümün İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde açılması beni fazlasıyla cesaretlendirdi; ne de olsa kendimi bu ailenin bir üyesi olarak hissediyordum.

İç sınavlardan geçtikten sonra hazırlık sınıfı ve bölümümün birinci yılını başarıyla bitirdim. İlk günlerimdeki şaşkınlığımı hala unutamıyorum. İstediğiniz şey her neyse uygulama aşamasına gelince çok farklı oluyor. Ben de çoğu öğrenci gibi bir adaptasyon dönemi geçirdim. Kısa sürede bunu hem İngilizce Hazırlık Programı’nda hem de bölümde öğrenci arkadaşlarımın sıcak yaklaşımları sayesinde aştım. Beni sevgiyle aralarına alıp yalnız bırakmamaları, projelerde ve sınavlarda birlikte çalışmamız, ayrıca aramızdaki jenerasyon farkının çoğu arkadaşlarım için sorun teşkil etmemesi benim daha çok motive olmamı; aynı zamanda, çok değerli hazırlık ve bölüm hocalarımın bilgi birikimlerini özverili bir şekilde benimle ve diğer arkadaşlarımla akademik anlamda ve samimiyetle paylaşımları başarılı olmamı sağladı. Eğitim yıllarının sonuna geldiğimde, hızla gelişmekte olan spor endüstrisinin ihtiyaç duyduğu sportif mülkiyet yönetimi, spor odaklı pazarlama iletişimi ve marka yönetimi alanlarında gerek akademik alanda edineceğim teorik bilgiler gerekse staj ortamında edineceğim uygulamalı bilgiler doğrultusunda sınırlarımı genişleteceğime, hedefimi belirlemiş, vizyon sahibi, uluslararası hizmet entegrasyonunu sağlayacak donanıma sahip bir yönetici adayı olarak mezun olacağıma inanıyorum.

BİLGİ’li olmakla bir kez daha doğru karar vermenin mutluluğunu yaşıyorum. Bunun için aileme çok teşekkür ederim.