Nurcan Dikbasan

Nurcan Dikbasan

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Öğrencisi

BİLGİ ve Trenkwalder işbirliğiyle Almanya’da çalışma imkânı sıradaki hedefim

Lisede Cağaloğlu’nu seçme sebebim lisemin Almanya’da eğitim görebilmemdeki büyük avantajı, İstanbul’daki köklü okullardan biri olarak markalaşması, hocalarımın türlü kültürlerle tanışmış  ve oturduğumuz yerden devri alem yaptırabilecek kadar kendilerine hem akademik hem de sosyal  açıdan yatırım yapmış olmalarıydı. Büyük bir hevesle başladığım lisemde sosyal avantajlarından yararlanabilecek kadar sosyal biri olmadığımı fark etmem başlarda beni her ne kadar zorlamış olsa da tıpkı yüzme öğrenir gibi boğulmaktan korkup bir anda kendimi suya atmasaydım muhtemelen hayatımda bu kadar çok şey değişmeyecekti diye düşünüyorum. 

Yalnızca 5 senede lisem beni organizasyonların yürütme ve uygulama aşamasında bu kadar haz alacak kıvama getirdikten sonra, akademik imkânlarının yanında beni, sosyal anlamda da tatmin edebilmesi gereken bir üniversite seçimi bekliyordu. İnsan biyomekaniğine duyduğum ilgi, minik ama etkili dokunuşlarla birilerine uzun vadede fayda sağlayabilmek ve mesleğimi icra ettiğim süre boyunca devamlı hareket halinde olabilme isteğimden dolayı da Fizyoterapi ve Rehabilitasyon tüm becerilerimi ortaya koyabileceğimi düşündüğüm, hayatıma şekil vermek üzere senelerdir beni bekleyen o bölümdü. 

Laboratuvar imkanları, okulun sıralamasının benim için de önemli olduğu yadsınamaz bir gerçekti. Fakat bu kez seçenekleri elerken her ne kadar BİLGİ oldukça gözde bir marka olsa da, markalaşma faktörünü elimine edip akademik kadro ve akademik kadronun öğrencilere yollarında ne denli eşlik edebildikleri, meslek hayatları boyunca kullanacakları bilgileri paylaşırken tıpkı balıkçının balığı olduğu gibi vermesi yerine balık tutmayı öğretiyor olmaları gibi bazı detaylar beni cezbedecekti. Bunun haricinde de kulüpler açısından sürdürülebilirlik ve okulun herhangi bir departmanında öğrenciye hangi sosyal imkânların sunulduğunu da gözden geçirdiğimde yolumun kesişmesi gereken doğru üniversiteyi bulmuştum.  

Senelerdir derslerden ve hayatın beraberinde getirdiği koşuşturmalardan dolayı sürekli olarak ertelediğim bir dans merakım vardı. BİLGİ Dans Kulübü’ndeki çalışmaları, yoğun tempoyu, verilen emekleri ve estetik hazzın sonucunda da yarışmalardaki dereceleri görmek beni bu kulüple buluşturdu. Açıkçası böylesine kötü dans ederken bu kadar eğlenebileceğimi beklemiyordum. Bunun haricinde Fizyoterapi ve Rehabilitasyon kulübüyle de çok kıymetli etkinlikler yaptık ve farkındalıklar kazandırmayı amaçladık. 

Geçen yaz ilk iş deneyimim olan okulun Görevli Öğrenci Programına katıldım. Konuşma becerilerimi geliştirebilmemin yansıra tercih dönemimde etrafımdaki bazı mesleğini sevmeyen insanların yanlış yönlendirmelerinin kafamda yaratmış olduğu kaosa başkalarının da maruz kalmasına engel olmak, onlara okuduğu bölümü ve okulunu gerçekten isteyerek ve severek seçmiş biri olarak akıllarındaki pürüzleri gidermenin karşılığı bende oldukça anlamlıydı.

BİLGİ ve Trenkwalder işbirliğiyle Almanya’da çalışma imkânı da mezun olduğumda mutlaka deneyimlemek istediğim ve özellikle şu sıralar üzerine düşündüğüm bir başka hedef. Mezun olana kadar da BİLGİ’nin her türlü imkânından yararlanmaya devam edec