Merve Başot

Merve Başot

İç Mimarlık Mezunu

Üniversiteye başlamadan önce, çevremde gördüğüm, duyduğum veya bir şekilde iletişim kurduğum herşey için daha farklı nasıl yapılabilir veya insanlara nasıl daha fazla yarar sağlayabilir gibi sorular ve sorunlara sürekli cevap arama telaşesi içerisindeydim. Bu telaşe, içinde mutlu hissettiğim ve kendimi en iyi şekilde ifade edebildiğimi düşündüğüm alan olan İç Mimarlık bölümünü seçmeme neden oldu.

Bu alanda ise en iyi eğitimi alabilmem de benim için öncelikli olan; tasarımda kendini sürekli geliştiren, yeniliklere açık ve uluslararası alanda büyük imkanlara sahip olan bir okul olmasıydı. Böylece bu kelimelerin içini ciddi anlamda dolduran İstanbul Bilgi Üniversitesi’ni seçtim ve benim için hazırlık dahil 5 yıllık bir süreç 2013 yılında başlamış oldu. BİLGİ’nin uluslararası imkanını ilk kez hazırlıkta kullanarak University of Liverpool’da İngilizce eğitimimi tamamladım. Daha sonra 1. ve 2. sınıf lisans eğitimime BİLGİ’de devam ettim. 2.sınıfı bitirirken, İç Mimarlık bölümünün Nuova Accademia di Belle Arti Milano ile yapmış olduğu çift diploma programına başvurdum ve kabul edildim. 3 yıllık lisans eğitimine sahip NABA’yı, BİLGİ’nin anlaşması ile 1 yılda bitirerek bir yandan NABA lisans diplomasına sahip olurken bir yandan da 3.sınıfı Milano’da tasarımın merkezinde ve birbirinden farklı tasarım vizyonuna sahip hocalardan eğitim alarak tamamlamış oldum. Şu an da ise 4. Sınıfı BİLGİ’de tamamlamakta, 4 yılda iki üniversite bitirmiş ve iki lisans diplomasına sahip olmak üzere eğitimime devam etmekteyim.

Tüm bu süreçte BİLGİ’nin bana kattığı en önemli şey; hayallerime ve amaçladığım hedeflerime ulaşmamı sağlayacak tüm fırsatları sunması ve bu fırsatları benim en iyi şekilde değerlendirmemdir.