Melike Gül Aydın

Melike Gül Aydın

Endüstri Mühendisliği Mezunu

Merhabalar İsmim Melike Gül Aydın. BİLGİ’de Endüstri Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim. Üniversite hazırlıktan itibaren BİLGİ’nin, Kariyer Merkezi’nin ve Laureate’in sunduğu birçok girişimcilik, satış, pazarlama vb. uzun süreli sertifikalı eğitim programlarına dahil oldum. Çeşitli kurumlara stajyer olarak başvurduğumda, aldığım eğitimin kalitesi doğrultusunda öncelikli olduğumun farkındayım.

Yine bu eğitimlerin sayesinde girişimci olmanın, en sevdiği şeyin dünya üzerinde bir şeyleri olumlu olarak değiştirmek olan Melike’yi çok mutlu ettiğini gördüm. Bir start-up’ta gönüllü olarak çalışmaya başladım. Heyecanlı, sorunların hiçbir zaman bitmediği, canlı ve dinamik girişimcilik ekosistemini tanıyınca gerçekten doğru yerde olduğumu fark ettim.

Habitat Derneği ve İSO ortaklığında düzenlenen, Türkiye Genç Fikirbaz’larını arıyor adlı programda Türkiye’nin 100 genç fikirbazından biri seçildim. Bir yıl boyunca bir fikrin üretilmesi ve hayata geçirilmesi hakkında çeşitli eğitimler aldım.  Endeavor Türkiye’nin hayata geçirdiği deneyimli akademisyenleri, meraklı öğrencileri ve güncel girişimci hikayelerini ülkemizde bir araya getiren Casecampus’un fellowlarından biri oldum. Sonrasında sosyal girişimciliği keşfettim ve Boğaziçi Üniversitesi İş İnsanları Derneği’nin Sosyal Girişimcilik Programı(SOGİP)’e seçildim. 3 ay boyunca sosyal girişimcilikle ilgili eğitimler aldık, projeler oluşturduk. Grubumla oluşturduğum proje “EKOBAKS”, P&G tarafından uygulamaya değer 3 projeden biri seçildi.

Sonrasında ideallerimin idealleriyle örtüştüğü ve yetkinlik olarak beni tamamlayan 3 arkadaşımla beraber “Startupekibim” adlı iş fikrini geliştirdik. Bu fikirle katıldığımız JCI Altın Fikirler Akademisi’nde Türkiye’nin 5 Altın Fikri’nden biri seçildik.

Aynı iş fikriyle katıldığımız TÜSİAD Bu Gençlikte iş Var yarışmasında Eğitim Kampı’na seçilen 37 gruptan, kamp sonunda bir sonraki aşamaya geçen 12 gruptan biri olduk ve Aslanoba Capital ve Webnak Kurucusu Hasan Aslanoba’dan mentörlük desteği almaya başladık. Projemiz süreç içerisinde pivot etti ve StartupHR ismini aldı.

StartupHR, startup ekip arkadaşını bulacağın sosyal ve dijital platform. (bknz: www.startuphr.org)

“StartupHR, girişimcilik ekosistemin en büyük problemlerinden biri olan ekip arkadaşı sorununu çözmeyi hedefliyor.”

Şu an TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var yarışmasında ve Galatasaray Üniversitesi’nin düzenlediği  Yeni Girişim Yarışması’nda yarı finaldeyiz. Mutluyuz, çünkü bu yarışmaların sonucundan ziyade bize ve iş fikrine kattığı birçok şeyin farkındayız.

Son olarak üniversitemize gelmiş ve gelecek olan tüm arkadaşlara en büyük tavsiyem;

“Ben gerçekten ne yapmak istiyorum?”,  “Beni bu hayatta en çok ne yapmak mutlu ediyor?” Bu soruların cevaplarını bulun. Kısaca; “Kendinizi tanıyın.”

Üniversite yaşlarımız kendimizi tanımak ve kendimizi mutlu edecek yolu keşfetmemiz için büyük bir fırsat. Deneyin, hata yapın, ders alın. Hiçbir zaman kendimizi tanımak için geç olmayacak, ama ne kadar erken bulursak kendimizi, o kadar şanslıyız, göreceksiniz!

BİLGİ kendinizi bulmanız konusunda sizi destekleyen nadir okullardan.

Sloganını her zaman hissettiriyor“; Okul için Değil, Yaşam için Öğrenmeliyiz"

İyi ki BİLGİ’lendim.