İrem Hamurcuoğlu

İrem Hamurcuoğlu

Enerji Sistemleri Mühendisliği & Endüstri Mühendisliği Çift Anadal Öğrencisi

Öğrencilik hayatının en zorlu süreçlerinden birisi belki de sınav zamanlarıdır. Herkes gibi üniversiteye hazırlık aşaması benim de en çok kendimi kaybettiğim, kariyerimle ilgili kaygılara kapıldığım dönemlerden birisiydi. Enerji Sistemleri Mühendisliği’nin çok az üniversitede olması ve BİLGİ’nin “Okul için değil, yaşam için öğrenmeli” felsefesini kendime yakın bulmam nedeniyle BİLGİ’li olmaya karar verdim. İngilizce seviyem yeterli bir düzeyde olmadığı için bir sene İngilizce Hazırlık okudum. Bu bir sene hem üniversiteye hazırlık aşamasının yorgunluğunu aldı hem de farklı bölümlerden arkadaşlar edindim ve bu sayede sosyal hayatımı genişletme fırsatı buldum.

Bu sayede üniversite hayatımın ilk senelerinde “iyi ki BİLGİ’yi tercih etmişim” dedim. Gerek kampüste, santralistanbul’da, yeni gelen öğrenciler için düzenlenen etkinliklere, bahar, kış festivallerine gerekse BİLGİ Talent tarafından düzenlenen eğitim ve seminerlerle katıldım. Bu etkinliklerin öğrencilik hayatıma kişisel gelişim ve iş hayatına hazırlık açısından olumlu katkıları oldu ve bu sayede hayatın sadece derslerden ibaret olmadığını anladım.  Sınava hazırlık döneminde edindiğim bilgileri üniversite 1. sınıfta kullanarak temel mühendislik derslerimi başarılı bir öğrenci olarak tamamladım. 1. sınıfı tamamladıktan sonra Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü de kendi ilgi alanlarıma yakın buldum ve kariyerime iki bölümün çıktılarından yararlanarak devam etmek istediğimi fark ettim. Bu sayede BİLGİ’nin avantajlarından yararlanarak Endüstri Mühendisliği ile çift anadal yapmaya karar verdim. Çift anadal yapmak zamanımı iyi yönetebilmemi ve disiplinli bir öğrenci olmamı sağladı. Ayrıca, iki bölümden hocaları tanımak ve onlarla iletişim halinde olmak kariyerim için bana ilham kaynağı oldu.    Bu sayede beni kendi projeleri için proje asistanı olarak seçtiler. Hocalarım ile proje yürütmek, onların bakış açılarını öğrenmek bana motivasyon ve ilham kaynağı oluyor.   

İtiraf etmeliyim ki, BİLGİ’yi seçerken üniversite hayatımın nasıl şekilleneceği ile ilgili biraz tereddüt etmiştim. Şimdi fark ediyorum ki iyi ki BİLGİ’yi seçmişim. Hayatımın en güzel yıllarını üniversitede geçiriyorum. Çok güzel arkadaşlıklar, deneyimler edindim. BİLGİ bana hayatın sosyal ve akademik olarak nasıl dengede durabileceğini öğretti. Hayatın akışı daha ne gibi sürprizler çıkaracağı bilinmez ama BİLGİ’de üniversite hayatınızı sosyal ve akademik açıdan dolu dolu geçirebileceğinizi söyleyebilirim.