İbrahim Kalkan

İbrahim Kalkan

Spor Yöneticiliği Öğrencisi

Spor sektörüne ilk adımımı lise yıllarında, kadın basketbolu üzerine yayın yapan Just Women’s Basketball internet sitesi ile attım. Kadın basketbolunda kazanılan önemli başarıların yeterli değeri görmemesi, benim bu alanda ilerlemem adına itici bir güç olmuştu. Sonraki yıllarda bir adım ileri giderek Türkiye Basketbol Federasyonu için TBF TV üzerinden yayınlanan karşılaşmalarda spikerlik yapmaya başladım. O dönemde bu işler kuşkusuz benim için oldukça önemli fırsatlardı. 

O süreçte kadın basketbolu gibi spesifik bir alana yönelmem Türkiye Basketbol Federasyonu yönetimi tarafından olumlu karşılandı ve henüz 19 yaşındayken ilk tam zamanlı iş teklifimi “içerik editörü” pozisyonunda almış oldum. Başta Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde A Milli Kadın Basketbol Takımı staffında yer almam olmak üzere, birçok organizasyonda unutulmaz deneyimler yaşadım ve eşsiz anılar biriktirdim.

Erken yaşlarda sporu deneyimleyebilmek elbette çok özeldi. Ancak kariyerimin devamı için iyi bir eğitim almam gerektiğini biliyordum. İstanbul Bilgi Üniversitesi gerek eğitim kadrosuyla, gerek sosyal ve kültürel anlamda benim için en doğru karar oldu. santralistanbul Kampüsü’nü ilk gördüğümde, gelecek 4 yılımın burada geçecek olması fikri beni çok heyecanlandırmıştı. 

Türkiye’deki Spor Yöneticiliği bölümleri arasında İngilizce eğitim veren tek üniversite İstanbul Bilgi Üniversitesi’ydi. Ancak İngilizce Hazırlık Okulu’na başlarken yeterli altyapım olmadığı için biraz endişeliydim. Neyse ki BİLGİ Hazırlık Okulu’nun eğitim kalitesi ve uluslararası standartlarda eğitim veriyor olması, ilk sene sonunda yabancı dil olarak beni başka bir noktaya getirmişti.

Başarılı geçen bir yılın ardından, en önemli hedefim olan BİLGİ Spor Yöneticiliği bölümüne başlamaya hazırdım. İlk yılımda, hocalarımız spor alanındaki tecrübeleriyle bize her zaman destek oldular ve dönem boyunca verdikleri projelerle bize kendi çalışmalarımızı gerçekleştirmemiz için fırsatlar tanıdılar. Bununla birlikte spor alanında oldukça önemli kaynaklar içeren bir kişisel kütüphane oluşturdum. Alanımda okuduğum kitaplar ve yaptığım araştırmalar beni hep bir adım ileriye taşıdı.

Ayrıca bölümümüzün öğrenci kulübü olan “Sport Business Club” da yönetim kurulu üyesi olarak aktif bir şekilde görev almaktayım. Kulübümüz faaliyete geçtiği ilk yılında birçok değerli etkinlik gerçekleştirdi ve Nuri Şahin, Cedi Osman, Giovanni Guidetti, Abdullah Avcı, Neslihan Demir Güler gibi birbirinden önemli sporcuları ağırladı. 

Son olarak, üniversitemiz Yaz Tanıtım Günleri’nde görevli öğrenci olarak Whatsapp Ekibi’nde görev aldım. Çok keyifli ve deneyimlerle dolu geçen bir ay oldu. Üniversite öğrencisi adaylarına BİLGİ’yi kendi gözümden aktarmak ve doğru bir tercih yapmalarına yardımcı olmak benim için güzel bir tecrübeydi.

Ne mutlu ki BİLGİ’liyim!