Hayal Naz Çebi

Hayal Naz Çebi

Uluslararası İlişkiler Hukuk Çift Anadal Öğrencisi

Buddy Programı sayesinde Fransızcamı kullanma ve geliştirme imkanı elde ettim. Bir sene boyunca okulumuza gelen yabancı öğrencilerin okulumuza ve şehre alışmasına yardımcı oldum.

BİLGİ’ye 2016 yılında uzun ve yorucu bir süreç sonucu geldim. Her ne kadar liseyi 2015 yılında bitirsem de kafamda o süreçte sadece tıp okumak vardı.  Ancak bu hayalimi gerçekleştiremedim ve genetik okumaya başladım. Ancak okurken aslında bu bölümün benim için pek de uygun olmadığına karar verdim ve tekrardan üniversite sınavına girme fikrini kafama yerleştirdim. Bu sefer hukuk okumak istiyorum ve hayalimi gerçekleştirmeye kararlıydım.  Sınav sonucunda puanım kesildiğinden dolayı hukuk hayalim suya düşmek üzereydi. Hiç aklımda olmamasına rağmen BİLGİ Tercih Günleri’ne geldim ve aslında hala harika fırsatlarım olduğunu ve BİLGİ'nin bana çok geniş olanaklar sunabileceğini fark ettim. Tercih dönemi sonunda Uluslararası İlişkiler bölümüne başladım ve hukuk hayalimi gerçekleştirmek için uluslararası ilişkiler okurken aynı zamanda çift ana dal yapmak için de gerekli ön koşul derslerini aldım. Ekim 2017 itibari ile çift ana dal kabulümü aldım ve Haziran 2019 itibariyle de hukuk 2. sınıfı bitirmiş durumdayım.  
Akademik başarılar haricinde  BİLGİ bana başka prestijli olanaklar da sundu. Örneğin bu yazımın bir kısmını İş Bankası Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliği bölümünde staj yaparak geçirdim.  Ayrıca okulumuz ERASMUS Ofisi’nin organize ettiği Buddy Programı sayesinde liseden beri kullanmadığım Fransızcamı kullanma ve geliştirme imkanı elde ettim. Bu program sayesinde bir sene boyunca okulumuza gelen yabancı öğrencilerin okulumuza ve şehre alışmasına yardımcı oldum.  Bu süreç boyunca unutamayacağım arkadaşlıklar kurdum ve tatilimin bir kısmını da Fransa’da geçirdim.  Bunun harici okuldaki birçok kulübü deneyimleme fırsatı elde ettim.  Ayrıca arkadaşlarımla beraber Fransızca geçmişi olan öğrencileri bir araya getirmeyi amaçlayan Frankofoni kulübünün kurulmasında görev alıp çeşitli etkinlikler de düzenleme şansı elde ettik. Gelecek dönem ise hukuk alanında çok prestijli bir yarışma olan Philip C. Jessup Uluslararası Hukuk Farazi Mahkeme yarışmasına arkadaşlarıma birlikte katılacağız ve ülke elemelerinde kazanırsak Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşecek olan finalde yarışacağız.  
Şimdi ise okulumuzun Görevli Öğrenci Programı sayesinde   BİLGİ Tercih Günleri’nde görevliyim ve birkaç sene önce bana yapıldığı gibi ben de şimdi üniversite sürecinde kafasında soru işareti olan adaylara destek olmaya çalışıyorum. 
Bence BİLGİ’nin en güzel yanlarından birisi bu saydığım olanakların tüm öğrencilere açık olması. Burası sadece belirli grupların ya da öğrencilerin ulaşması için değil herkes için var. Siz hayallerinizi takip ettiğiniz sürece BİLGİ bu olanakları sağlamak için hazır. Her ne kadar daha mezun olmama 2 sene olsa da şunu rahatlıkla söyleyebilirim: İyi ki bu okulu tercih etmişim ve iyi ki BİLGİ’nin bir parçasıyım.