Esra Çatal

Esra Çatal

Moda Tasarımı Öğrencisi

BANA SAĞLAYACAĞI YENİ VE GÜZEL OLANAKLAR VE BUNLARDAN ELDE EDECEĞİM YENİ DENEYİMLERLE ÖNÜME IŞIK TUTACAĞIMA İNANIYORUM
Moda Tasarım ile yolum lisede kesişti aslında. Lisede aldığım Moda tasarımı eğitimi yolumu bulmamda yardımcı oldu. Kendimi ilk o zaman keşfettim; çizmeyi , kumaşlarla oynamayı,  onlara dokunup hissetmek bana inanılmaz haz veriyordu. Staj yapmaya başladığımda gerçek hayatla karşılaştım.Sektörde ne olup bittiği, işleyişin nasıl olduğunu asıl o zaman farkettim. Tasarım sürecinden başlayıp üretim sürecine kadar olan herşeye adım adım şahit olmak,herşeyin senin elinden geçmesi, herbir parçaya senin elinin değmesi, emeğinin olması ve onu tamamlanmış olarak müşteriye sunmak  gerçekten yaşayabileceğim en güzel anlardan biriydi. Bende böylece hedefimi belirlemiştim. Liseden mezun olduktan sonra  iyi bir üniversiteye girebilmek için ve kendimi bu alanda daha fazla geliştirip hazırlamak için 1 yıl çalıştım. BİLGİ’yle hikayemde burdan sonra başlıyor. Tesadüf eseri Özel Yetenek Sınavı başvurularını gördüm ve bir anda sınava katılmaya karar verdim ve kabul edildim. 
Moda Tasarım Bölümü fazlasıyla yoğun bir programdır. Çaba sarfedilmesi gerektirilen,sürekli araştırmalar yaparak kendimizi daha çok geliştirip birer vizyon sahibi olbilmemiz için. BİLGİ bu alanda öğrencilerine birçok fırsat sunuyor. En çok sevdiğim şeylerden biri de bu olabilir aslında. Dersleri buna göre programlayıp sanat dersleriyle bizi daha iyi bir şekilde yönlendirme sağlıyorlar. Bunun yanında birçok kulüp etkinlikleri, seminerler konserler  ve projelerle öğrencilerin hem eğlenip hem sosyalleşmelerinde katkıda bulunuyor.
Okulumuz geçen sene çok güzel bir projeye imza attı. Moda Tasarım öğrencileri için mezuniyet defilesi düzenledi. Öğrencilerin bitirme projelerini sergiledikleri bu alan onların başarılarının bir kanıtı ve bu sayede sektörden birçok insanın görmesine vesile oluyor ve bu sayede iş imkanlarına öncülük oluyor. Ayrıca sadece mezun arkadaşlarımız için değil. Eğitimlerine devam eden arkadaşlarımız için her sene sonunda tasarladıkları ürünleri sergileme imkanı sunuyor. Ben dahil birçok arkadaşımızın santralistanbul Kampüsü’ndeki Enerji Müzesi'nde tasarımlarımız sergilendi.Bu bizim hem motive olmamızı hemde projelerimizi hazırlarken daha istekli bir şekilde ilerlememizi sağlıyor.
Birçok kulübü sayesine öğrencileri ilgi alanlarına yönelmelerine ve sosyal sorumluluk bilincine sahip olmalarına imkan tanıyor. Bende bunlardan biri olan Toplum Gönüllüleri Vakfı ( TOG ) ve Bilgi SOS-K Sosyal Sorumluluk Kulübüne üye olarak birçok etkinlikte aktif bir şekilde gönüllü olarak yer aldım. En son gerçekleştirdiğimiz  projemizde öğrencilere çeşitli eğitimler verdik. Bu projedeki temel amaçlarımız bu öğrencilere teknoloji sevgisini, sosyal sorumluluk bilincini aşılayabilmek ve kitap desteğinde bulunarak onları hayal dünyalarını genişletmekti.
BİLGİ’ de geçirebileceğim harika iki yılım var.Bu iki sene için bana sağlayacağı yeni ve güzel olanaklar ve bunlardan elde edeceğim yeni deneyimlerle önüme ışık tutacağıma inanıyorum ve bu süreci sabırsızlıkla bekliyorum.