Elif Mungan

Elif Mungan

İşletme-Ekonomi ve Reklamcılık Çift Anadal Öğrencisi

Her şey HIVE diye bir programın duyurusuyla başladı. Programı araştırıp amacını, vizyonunu, hangi konulara odaklandığını öğrenmemle programa başvurmam bir oldu. Başvuru sürecine attığım ilk adımdan itibaren bu programın çok farklı olduğunu her aşamasında hissettim. Çünkü havadaki pozitif enerji, adanmışlık hissi, verilen uğraşın büyüklüğü ve güzelliği hissedilmeyecek, görülmeyecek gibi değildi. Böyle bir programa kabul edilmeyi gerçekten çok istedim ve ben de bu adanmışlığa yakışacak, özverili bir şekilde elimden geleni yapıp sonucunda başarı elde ettim. Programa kabul edildikten sonra çok uzun sürecek bir maceranın ilk kısmı başlamış oldu. Uzun sürecek maceradan kastım, programın bitişiyle son bulan bir macera değil, hayatım boyunca devam edecek bir macera. Programdan döndüğümüzden beri üzerine çalışmaya devam ediyoruz ve daha da edeceğiz; seneye bu program hakkında çok güzel hayallerimiz, fikirlerimiz var.

HIVE programa hazırlık aşamalarımızda bile kendi iç dünyamı birçok kez yeniden keşfettim. Hayatta ne yapmak istediğim, nasıl bir yol izleyeceğim daha bu aşamadan başlayarak netleşmeye başladı. Program bittikten sonra da orada yaptığımız çalışmalar, tanıştığım insanlar, gördüğüm yenilikler sayesinde bu netlik daha da arttı. Programda işlenen konulardan, gezip gördüğümüz yerlerden aldığım ilhamlar bir yana, programın ve içindeki insanların oluşturduğu atmosfer bile içinizde bir şeyleri harekete geçirmeye, size birçok ilham vermeye yetiyordu. Beni kesinlikle harekete geçirdiğini söyleyebilirim HIVE GLP´nin, sürekli kendimi geliştirme isteğimi o kadar artırdı ki, boş durduğum her dakika gerçekten beni rahatsız eder bir hale geldi. Ayrıca toplumumu, dünyayı daha iyi bir hale getirme isteğimi de körükledi. Toplumumuzdaki farklı farklı sorunlara odaklanan ve bunları çözmeye çalışan çok fazla yeni oluşuma şahit olduk; bu beni gerçekten çok etkiledi. Eğer bu yolculuğu bir sihirli değnek olarak tanımlayacak olursam, bana dokunmasıyla beni daha 'aktif´ bir insan haline dönüştürdüğünü, zihinsel üşengeçliğimi üzerimden attırdığını söyleyebilirim.

Şimdi geriye baktığımda, hayatımdaki en büyük "iyi ki"lerden biri olarak gösterebilirim. Çünkü benim sadece vizyonumu genişletmekle beni harekete geçirmesiyle kalmadı, bana aynı zamanda çok büyük bir aile de kazandırdı. 'Network´ kazandırdı demek istemiyorum 'aile´ kazandırdı diyorum çünkü gerçekten hem programdaki hem de bu yolda tanıştığım herkes o kadar pozitif, o kadar samimi ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirme arzusunu o kadar yansıtan insanlar ki, sadece network olarak tanımlamak asla yeterli olmaz. Artık dünyanın her yerinde hayat amacı benimkine benzeyen birçok arkadaşım olduğunu biliyorum ve bu his çok rahatlatıcı.