Elif Doğan

Elif Doğan

İç Mimarlık Mezunu

BİLGİ Mimarlık Fakültesi, mimarlık ve tasarıma gerçekten ilgisi olan biri için harika bir yer diyebilirim. Kendi adıma daha henüz lisedeyken bir yaz atölyesi sayesinde küçük bir kesitini tecrübe ettiğim tasarım eğitimi ve yaklaşımını dört seneye varan güzel bir tecrübeyle devam ettirdiğim için çok mutluyum. Ders programlarının birbirine entegre olduğu, gerçekten içten, fedakar ve deneyimli öğretim üyeleri ile birlikte hem tasarımla ilgili bakış açınızı geliştiriyorsunuz hem de kariyerinizde sizi özgünleştirecek birçok kıymetli proje ve ürün üretmiş oluyorsunuz. Fakültenin sahip olduğu mimari dil ve organizasyon sayesinde mimarlık, iç mimarlık ve ürün tasarımı bölümleri net sınırlarla birbirinden ayrışmıyor, farklı bölüm stüdyoları birleşebiliyor ve o bölümlerdeki arkadaşlarınızla beraber çalışma şansını elde edebiliyorsunuz.

Fakülte uluslararası alanda kurduğu işbirlikleri ile de öğrencilere kıymetli imkanlar sağlıyor. Çağın getirdiği yeni üretim tekniklerinin kullanıldığı, uluslararası tasarım öğrencilerinin ve hocalarının katılımı ile tasarımların yapıldığı workshoplar her yaz gerçekleşiyor. Bu workshoplarda kodlama ile tasarım, inovatif üretim teknikleriyle birleşiyor ve birebir ölçekte işler çıkıyor. Bunun yanında fakültenin İtalya’daki önemli tasarım okullarından olan NABA ile de bir işbirliği var (Çift diploma programı 2+1+1) ve bu sayede üniversite hayatınızın bir senesini İtalya’da geçirip orada da birçok farklı proje üretip uluslararası bir network sahibi olabiliyorsunuz.

BİLGİ’de proje geliştirme, üretim ve teknikleri, malzeme, kodlama ve tasarım gibi konularda bilgi sahibi olurken NABA’da iç mimarlığın yanı sıra ürün tasarımı, sürdürülebilir tasarım, konsept ve deneyim tasarımı ile ilgili dersler alıp, proje sunumu ve görselleştirme teknikleri adına kendimi geliştirme fırsatı buldum. Farklı altyapılara ve kültürlere sahip olan öğrencilerle beraber proje yapmak da çok güzel bir deneyim oldu. Bu iki işbirliğini deneyimlemiş bir iç mimarlık öğrencisi olarak BİLGİ’nin hayatıma ve tasarım yaklaşımıma kattıkları ile kariyerimi şekillendirmeme çok etkisi olacağına inanıyorum.