Ege Suda

Ege Suda

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Mezunu

BİLGİ ile yolumun kesişmesi ilk olarak tercih günlerinde santralistanbul Kampüsü’nü ziyaret etmemle gerçekleşti. Tercih döneminde, seçeceğim bölüm, bu bölümün bana gelecek yaşantımda sağlayacakları konusunda kafamda çok fazla soru işareri bulunuyordu. Bu soruların cevaplarını ararken santralistanbul Kampüsü’ne girmem ve düşündüğüm bölümlerde okuyan, zorluklarını, kolaylıklarını deneyimlemiş öğrenciler ile iletişime geçmem doğrudan etkili oldu. Somut etkilerinden çok, kampüsü ve üniversitenin bana sağlayacağı imkanların çokluğunu fark ettiğim an, üniversitenin farklı bir yer olduğu ve sadece farklı bir üniversitenin beni gelecek hayatta farklı, aranan biri haline getirebileceğini çok net bir şekilde hissettim. Bu şekilde BİLGİ'ye ilk adımımı atmış oldum.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği İngilizce eğitim veren bir bölüm olduğu için Üniversitemdeki ilk senemi İngilizce Hazırlık eğitimi alarak geçirdim. Bu eğitim ile bölümdeki tüm derslerde kullanılan İngilizce seviyesi için son derece yeterli bir seviyede İngilizce gramer bilgisine ve sözlü-konuşma pratiğine ulaştığımı söyleyebilirim. Ancak hazırlık senesi sadece bir dil konusunda kendini geliştirmekten çok daha fazlasıdır. Farklı bölümlerden, farklı disiplinlerden çok fazla insanla tanışılan, iletişim ve sosyal becerilerimizi de geliştirebileceğimiz bir sene olarak görülmelidir. Hazırlık senesinde farklı bölümlerden insanlarla tanışarak üniversite yaşantıma başlamak, kendimi okula daha çok ait hissetmemi e kendime güvenerek bu yola başlamamı sağladı.

BİLGİ'deki yaşantım boyunca hem sosyal hem başarılı hem de donanımlı bir mühendis olarak kendimi geliştirmeye çalıştım. Elektrik elektronik mühendisliği dersleri kapsamında, derslerin büyük çoğunluğu laboratuarda ekipmanları kullanarak, uygulamalı olarak gerçekleştiğinden, bir mühendisin ihtiyacı olacak teknik ve pratik yeterliliğe sahip oldum. Aynı zamanda teorik ve pratik dersler sırasında, dersler dışında hocalarıma istediğim zaman ulaşıp dilediğim soruları sorarak iyi anlamadığım konuları da pekiştirme fırsatı buldum. Yapmış olduğum 2 yaz stajından bir tanesini elektronik kart üretimi diğerini ise bir mühendislik firmasının pazarlama departmanında yaparak bir mühendisin görev alabileceği farklı departmanları daha okurken deneyimleme fırsatı buldum ve gelecek hedeflerimi belirlememde çok faydalı oldu. Kariyer günleri sırasında gelen onlarca firma yetkilisi, çalışanı ile konuşarak tüm sektörler hakkında bilgi edindim. Daha mezun olmadan ileride yapmak istediklerim ile ilgili düşüncelerim oluştu ve vizyonum genişledi.

BİLGİ'deki sosyal yaşantımdan bahsedecek olursam, 2.sınıfın yaz tatilinde üniversitemde bulunan Görevli Öğrenci Programları ile tanıştım. Aynı yaz Tercih Günleri süresince üniversitemde görevli öğrenci olarak çalıştım. Bu süreç boyunca, üniversitemde farklı bölümlerden, farklı karakterlerden çok fazla insanla tanışırken, aynı zamanda üniversitemin bana sağladığı imkanların farkına vardım ve kendimi BİLGİ'ye ait hissettim. Bu dönemden sonra kampüste çok daha fazla zaman geçirmeye başladım ve kampüs benim için ikinci bir ev haline geldi. Kış döneminde ise Lisans Tanıtım Ofisinde görev alarak çok sevdiğim BİLGİ'yi anlatma ve tanıtma fırsatı buldum. Bu fırsatla organizasyon becerilerimde topluluk önünde konuşma ve sunum yapma konusunda olağanüstü bir ilerleme kaydettiğimi söyleyebilirim. BİLGİ Yelken sayesinde kampüs içerisinde, dersten çıktığım gibi ulaşabildiğim kayıkhane ile çok güzel ve günlük hayatımda da devam ettirdiğim bir hobi edindim. Koşu kulübüne üye olarak düzenledikleri koşulara katılıp kendimi ve çevremi geliştirme fırsatı buldum. Bölümümün ve başka bölümlerin kulüplerine üye olarak çok sayıda seminer ve etkinliğe katıldım. Siz de ilgilendiğiniz herhangi bir konu ile ilgili bir kulüp bulabilirsiniz veya istediğiniz bir kulübü BİLGİ'de kurup yöneticiliğini yapabilirsiniz. Etkinlik biriminin düzenlediği Spring 101, Winter 101 ve benzeri festival ve konserlerde eğlence ihtiyacımı da kampüste giderebilme ayrıcalığını yakaladım. Mezun olurken geriye baktığımda bir üniversite yaşantısında hayal ettiğim sosyal ,akademik ve pratik olarak yeterli donanıma sahip, iletişim ve organizasyon konusunda becerili bir mühendis olarak mezun oldum.

BİLGİ'deki hayatıma dönüp baktığımda, şu andaki karakterimi oluşturmamda en büyük faktörün, üniversitemin kendimi her anlamda geliştirmem için bana sayısız imkan sağlaması olduğundan eminim.