Ecenur Sönmez

Ecenur Sönmez

Hukuk Mezunu

Hukuk Kliniği dersi benim için çok farklı dünyalara açılan bir kapı oldu. 2012 yılında başladığım hukuk eğitimimin son senesinde, okulumuzda seçmeli olarak verilen bu dersi almak için talepte bulundum. Belirli şartlar çerçevesinde mülakatla derse kabul edildim. İki dönemde de aldığım hukuk kliniği dersinin ilk döneminde, cezaevinde verilecek derslere hazır hale gelmek için sahip olmamız gereken becerileri edindim. İkinci dönemde ise ceza evlerinde mahkumlara belli başlı hukuk dersleri vermeye başladık. Her hafta farklı bir hukuk alanına değindik. Geleneksel hukuk eğitiminin aksine interaktif metotlarla derslerimizi yürüttük. Bu sayede gerek cezaevi hayatlarında gerek dışarıda ihtiyaç duyabilecekleri hukuki bilgileri, haklarını nasıl talep edeceklerini, nerelere müracaat etmeleri gerektiğini ve sürecin nasıl işleyeceğini öğrendiler. Mahkum oldukları andan itibaren sorularını yanıtlayabilecek hukukçu kişilerin bulunmayışı aynı zamanda psikolojilerini de etkilemişti. Bu derslere katılmak onları biraz olsun cezaevi yaşantısından uzaklaştırarak belki de o güne kadar yapamayacaklarına inandıkları birçok şeyi aslında savaşarak elde edebileceklerine inanmalarını sağladı. Bize olanı anlatırken aslında olması gerekeni öğrendiler.

Dersler boyunca sadece biz onlara bir şeyler öğretmedik, onlardan da bir o kadar şey öğrendik. Gerçek hayatta içine gireceğimiz dünyayı tanımamızı sağladılar. Birbirinden farklı hayatlara dokunduğumuzu gördük. Biz de ilk dersteki gerginliğimizi ve telaşımızı haftalar geçtikçe üstümüzden attık. Zamanla mahkumlarla iletişimimiz de güçlendi ve tüm dikkatiyle dersi dinleyen öğrencilerimiz oldu.

Hukuk Kliniği, hukuk fakültesinde edindiğim teorik bilgiyi pratiğe dökme imkanı sağlayan bir çalışmaydı. Bu çalışma bizlere bilgi ve becerilerimizi özellikle hukuk fakültesinden mezun olduktan sonraki döneme hazırlık olması açısından geliştirme imkanı verdi. Hukuk Kliniği gerçekte okuduğum bölümün ne anlam ifade ettiğini ve mesleğimde beni nelerin beklediğini henüz okul hayatımda görmemi sağladı. Mesleğimin en yakın ilişkili olduğu cezaevi yaşamını yerinde tecrübe etme imkanım oldu. Meslek hayatımda belki de yıllar sonra edinebileceğim bu tecrübeyi hukuk kliniği ile henüz okul hayatımda edindim. Bu şekilde belki de yıllarca uzaktan izleyeceğim bir dünyayı tanıma şansına sahip oldum.

Sizler de bu farklı dünyanın bir parçası olmak ve henüz akademik hayatınız sürerken edinebileceğiniz bu tecrübe ile mesleğinize en iyi şekilde hazırlanmak isterseniz, hukuk kliniğinin kapıları size sonuna kadar açılacaktır. Hukuk Kliniği bir dersten çok daha fazlası, gerçek hayata en yakın adımdır. Her birimiz büyük emek ve çalışmanın sonunda elde edilen bu tecrübeyi meslek hayatımız boyunca taşıyacağız.