Beyza Çetinkaya

Beyza Çetinkaya

Beslenme Ve Diyetetik Öğrencisi

Sosyal hayatım her zaman hareketliydi. Küçüklüğümden bu yana yurt içi ve yurt dışı proje ve yarışmalarda yer almıştım. Üniversite hayatımda da sosyal hayatı devam ettirmek benim için önemliydi.

Tam da hayalimdeki gibi hatta olması biraz uzak gelen bir üniversite hayatına dâhil olmam 2018’de İstanbul Bilgi Üniversitesi’ni kazanmamla başlamıştı. BİLGİ Tanıtım Günlerine geldiğimde şehrin ortasında ki kampüsün güzelliği yanında tanıtım ekibinin hizmeti, desteği içimi kıpır kıpır hissettirmişti. Aslında tanıtım günlerine gelene kadar çok aklımda olmayan İstanbul Bilgi Üniversitesi, o andan itibaren listemin başlarında yer almıştı. Beslenme ve Diyetetik Bölümü için görüşme yaptığımızda kampüsün santralistanbul Kampüsü olmadığı, Dolapdere Kampüsü olduğunu öğrendiğimde ufak bir hayal kırıklığım olmuştu. Bilmediğim bir semt olması beni tekrar düşündürmüştü. Fakat bu düşünceler Dolapdere Kampüsü’nü görene kadardı. Çoğu kişinin aksine Dolapdere Kampüsü’nü çok ayrı seviyorum. Dolapdere Kampüsü’nü gördükten sonra tercih listemde ilk sıralarda düşündüğüm İstanbul Bilgi Üniversitesi artık birinci sırada yer alıyordu. Dolapdere Kampüsü’nün daha küçük olması yanında kampüs havasını koruması bana çok sıcak gelmişti. Tam da istediğim gibi birinci sıradan yerleşmiştim.

İlkokuldan beri sosyal hayatım her zaman hareketliydi. Küçüklüğümden bu yana yurt içi ve yurt dışı proje ve yarışmalarda yer almıştım. Üniversite hayatımda da sosyal hayatı devam ettirmek benim için büyük şans olacaktı. Yaz Tanıtım Günleri sonrası okulun başlangıcında yapılan oryantasyon programında da BİLGİ’de sosyal alanlarda görev alabileceğim bir hayatım olacağını anlamıştım. Birinci sınıftayken bölüm kulübü dışında başka kulüplere de dâhil olarak, etkinliklerinde yer alarak başka bölümlerden de arkadaşlarım olmuştu.
Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni düşünmem sebebiyle bir sağlık üniversitesine gitmemin daha iyi olup olamayacağını düşünmüştüm. Bölüm bazlı düşündüğümde belki de yatay geçiş yaparım fikri çevremdeki kimse bilmese de kafamda vardı. Fakat bölüme başladığımda hocalarıma, okuluma, kampüsüme, okulumun imkanlarına ve insanlarına sevgimden dolayı daha ilk dönem de bu fikir aklımdan uçtu gitti.
BİLGİ’de yer aldığım birinci sınıf boyunca yatay geçiş düşüncesi kafamdan atmayı bırakın aklımda hep yaz tanıtımlarında benim de olmak istediğim vardı ve birinci sınıfın sonunda yaptığım başvuruyla mülakatlar sonrası BİLGİ içerisindeki bulunmak istediğim konuma ilk adımımı atmıştım. Görevli öğrenci programı ile Yaz Tanıtım günlerinde artık ben de vardım. Tanıtım ailesinde yer almanın duygusu gerçekten çok başka.  Orada ki arkadaşlıklar, çokça sevdiğim uzmanlarımız…

BİLGİ’de daha sadece bir yıl geçirmiş olmama rağmen okuluma sevgim oldukça fazlaydı. Artık tamamen olmam gereken okulda olduğumun farkındaydım. Yaz tanıtımında bulunmayı bu yüzden de çok istemiştim. Okulumu bu kadar seviyorken ve içinde bulunan biri olarak bu görevi büyük bir zevkle ve istekle yapmıştım. Tanıtım günleri boyunca insanlarla iletişimim konusunda, anlık sıkıntılarla nasıl başa çıkarım konusunda ve bunlar gibi hayata dair bilgileri deneyimlerken bunun yanında takım ruhunu, arkadaşlığı, uzmanlarımızla saygı çerçevesinde ki samimiyeti en güzel şekilde deneyimleyerek yaşadım.  Geçirdiğim zaman o kadar özel ve kıymetliydi ki şimdi de aynı birimde görev alıyorum. Yaz tanıtımı kadar normal tanıtım da bir o kadar mükemmel.

Bunların yanında öğretmenlerimle ve fakülte dekanlığıyla da her zaman iletişimim güçlü oldu. Hocalarımızın, dekanımızın ve sekreterlerin kapısını her zaman çalabilme imkanımın olması ve her zaman her konuda iletişimimin oluşu benim için büyük bir zevk.

Burada çok belli başlı konulardan kısa ve öz bahsetmek istedim. Daha ikinci sınıfı bitirecek olmama rağmen,  her konuda dolu dolu bir üniversite hayatının içinde olduğumu hissedebiliyorum. Hiç olmadık yerden çıkan İstanbul Bilgi Üniversitesi fikri beni tam da olmak istediğim yaşama doğru ilerletmemde en önemli faktör oldu.

BİLGİ sayesinde bu yaşımda tam da olmak istediğim yerde ve isteklerimi gerçekleştirme yolundayım. Tam da alanımda, BİLGİ’deyim.