Aybike Topuz

Aybike Topuz

Spor Yöneticiliği

“PTT Erkekler Türkiye kupası, All-star Basketbol ve Republican Girls Tenis Turnuvası gibi yarışlarda, sporun her alanında gönüllü olarak yer aldım.” 

Uzun yıllar profesyonel voleybol oynamış biri olarak daima sporun içinde kalmak istiyordum ve bu yüzden de sporu, yönetimi açısından ele almak için BİLGİ Spor Yöneticiliği Bölümü’nü tercih ettim.

Liseyi bitirdikten sonra Spor Yöneticiliği eğitimini almak için Amerika Birleşik Devletleri Los Angeles’ta yer alan Santa Monica College’de iki sene eğitim aldım ve aynı zamanda okul takımında voleybol oynadım. Bu süreç boyunca iki sene üst üste en değerli oyuncu seçildim ve okul gazetesinde röportajım yayınlandı. Bu eğitimin ardından Türkiye’ye dönüş yaptım ve bu alanın en iyi içeriğine sahip ve en kapsamlı eğitimini veren okulu olan BİLGİ’ye kayıt yaptırdım. Bölümün İngilizce olması benim için önemli nedenlerden biriydi çünkü spor evrenseldir ve bunu yönetenlerinde vizyonlarının dünya ile uyum sağlayıp ileri gidebilmesi için yabancı dil bilmeleri gerektiğini savunanlardanım.

BİLGİ’nin buluğunduğu konum ve bölümün santralistanbul Kampüsü’nde olması da okuduğum bölümü avantajlı kılıyor. Rahat ve ferah bir üniversite hayatı geçirmek hepimizin en cok istediği şeylerden biri olmalı, gününüzün büyük bir çoğunluğunu okulda geçiriyorsunuz ve bir süre sonra eviniz gibi rahat olabileceğiniz bir yer arıyorsunuz. Ben bu rahatlığı BİLGİ’de buldum. Gerek kafeteryaları olsun, gerekse yeşil alanları olsun yaz-kış bir yerlere çekilip huzurla oturabiliyorum ve ders çalışabiliyorum.

Genelde ülkemizde spor yönetimi denince akla antrenörlük ya da Beden Eğitimi Öğretmenliği geliyor ve bizi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) öğrencileriyle karıştırıyorlar ancak bölüm kesinlikle bundan fazlası.

Spor endüstrisinin içine aldığı spor medyası, sponsorluklar, organizasyonlar, kulüp yönetimi, tesis yönetimi gibi sporun yönetim gerektiren her alanını kapsayan bir bölüm. Ben daha çok işin uluslararası spor organizasyonları yönetimi ve etkinlik planlaması alanında kendimi geliştirmek istiyorum.

BİLGİ Spor Yöneticiliği 1. sınıf öğrencisiyken bile bize çeşitli organizasyonlarda gönüllü çalışma imkanı sağladı. Sektörün içinden gelen başarılı bir sürü yöneticiyi bizlerle buluşturup onlardan fikir alma şansımız oldu. Tabi ki bölümün Sportnet şirketiyle iş birliği içerisinde olmasıda ekstra bir durumdu benim için çünkü bu durum okula ve bölüme olan ilgimi daha da arttırmıştı. Kayıt yaptırmadan önce bölümün akademisyenleriyle konuşma fırsatım oldu ve bu bölüme yaptıkları katkıları ve öğrencileriyle olan iletişimleri olsun bir öğretmenden daha fazlası olduğunu farkettim.

Okul başladıktan sonra gün aşırı bölümün ofisini ziyaret edebiliyordum. Geçtiğimiz kış Finlandiya’da diğer ülkelerden de katılımın olduğu Spor Yöneticiliği Bölümü okuyan öğrencilerin bulunduğu 1 haftalık bir seminere katıldım ve farklı ülkelerden bu bölümü okuyan öğrencilerle tanıştım. Bulunduğum bu program bana Avrupa ülkerinde sistem ne şekilde ilerliyor sorusunun cevabını alma şansını verdi.

PTT Erkekler Türkiye kupası, All-star Basketbol ve Republican Girls Tenis Turnuvası gibi yarışlarda, sporun her alanında gönüllü olarak yer aldım.

Son olarak, Sporting Work Molten Cup’ta organizasyonun bir parçası olarak çalıştım. Bu organizasyon benim için en önemlilerinden biriydi çünkü 6 ülkenin (Cameroon, Ürdün, Bahrain, Uganda, Irak, Suudi Arabistan) katılım gösterdiği bu etkinlikte ülkelerin yöneticileri, menajerleri ve oyuncuları ile birlikte 1 hafta geçirdim ve organizasyonda “Ne lazım? Nasıl yapılır? Daha iyi nasıl olur? Ben olsam neyi daha iyi yapardım?” gibi soruları düşünmemi sağladı ve okulda gördüğümüz dersler üzerine bazı durumlarda sorumluluk alıp uygulama fırsatım oldu.

Okulda bize hep yaptığımız işlerde hata yapabileceğimiz ancak bu hataları en aza indirmemiz ve çözüme kavuşturmamız gerektiği istenir. Bu tecrübeleri yaşayarak öğrenmek ve deneyimlemek en kıymetlisi. Bu gibi işlere erkenden başlamak ve bazı durumları deneyimlemek gerçekten çok önemli. BİLGİ’de olmasaydım büyük ihtimalle bu gibi önemli organizasyonların bir parçası olmam çok zor olurdu.

Bölüme başlamadan önce kendime bir yol haritası çizmemiştim ve kafamda tam olarak net cevaplar yoktu ancak bölüm derslerini almaya başladıktan sonra ve katıldığım organizasyonlar sonucunda belli bir alana yönelmeye ve neyden keyif aldığımı kısa sürede anlamaya başladım.

Ek olarak bölümden beklentilerimin çok üstünde bir durumla karşılaştım şu anda birinci sınıfı bitirmeme rağmen öğrendiğim şeyler gerçekten çok verimli oldu ve ortalamam 3.47‘ye ulaştı. Ortalamayı iyi bir derecede tutmak tamamen okula başladığı günden itibaren gelip derslere katılım göstermek not almakla yapılabilecek bir sonuç. Bazı şeyler tabiki de kolay elde edilmiyor ve emek vermek gerekiyor. BİLGİ, tamamen emeklerimizin karşılığını verdiği bir yer ve mezun olana kadar da bu şekilde devam edecek.

Sevdiğiniz bölümü okuduğunuz zaman ve her gün düzenli olarak gününün büyük bir kısmını keyif aldığın bir okulda geçirmek gerçekten önemli sonuçlara ulaştırıyor ve bunun en önemlisi eğlenerek ve huzurlu bir ortamda yapıyorsunuz. Bu sebeplerden dolayı BİLGİ’nin bana istediğim fırsat ve statü kazanma şansını ilk günden itibaren vermesi gurur verici.